Jedním z nich je i sika vietnamský. K tomu je samozřejmě nezbytná nezištná spolupráce mezi těmito institucemi a také přehled o všech zvířatech daného taxonu v jednotlivých chovatelských zařízeních. Ten je zaznamenáván v tzv. plemenných knihách. Zoo Ostrava vydává 24. ročník celosvětové plemenné knihy tohoto vzácného jelena.
Vedením jednotlivých plemenných knih jsou pověřovány vybrané zoologické zahrady. Zoologická zahrada a botanický park Ostrava vede celkem čtyři plemenné knihy – tři evropské (pro hrochy obojživelné, wapiti sibiřské a barasingy) a jednu celosvětovou (pro siky vietnamské). 24. ročník Celosvětové plemenné knihy siků vietnamských (Cervus nipppon pseudaxis) přibližuje stav především evropské populace tohoto poddruhu jelena siky. Zatímco prvních 20 vydání publikoval německý Tierpark Berlín, od roku 2015 vychází tato plemenná kniha Ostravě. Ke změně došlo na základě rozhodnutí Světové asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA) v roce 2014.
Zatímco v Evropě populace siků vietnamských roste, v USA zaniká…
Sikové vietnamští jsou nyní chováni celkem ve 38 institucích, což je o dvě více než v předešlém roce. Nově jsou sikové v Zoo Nordhorn (Německo) a poprvé je v knize zmíněno chovatelské zařízení ve švýcarském Winterthuru. Námi spravovaná populace čítala k 1. listopadu 2018 dohromady 451 jedinců, což je o 32 jedinců více než bylo v předchozím roce. Během 365 dní jsme zaznamenali narození 98 kolouchů a došlo k uhynutí 68 jedinců. Mezi institucemi bylo převezeno 17 zvířat. Můžeme tedy říct, že populace v Evropě roste, ale přesto nemá zdaleka vyhráno. Ačkoliv je počet chovatelů tohoto poddruhu jelena dostatečný, zoufale nám chybí samčí záložní stádo, které by umožňovalo lepší koordinaci populace. Kritická situace pak panuje v USA, kde tamní populace stagnuje a s výjimkou San Diega se ani nemnoží. Populace v USA tedy zřejmě brzy zanikne.
Dlouhé reprodukční pauzy devastují stáda
Právě neumožnění pravidelné reprodukce všem jedincům představuje pro zdraví populace zásadní problém, který může vyústit v její zánik, potažmo až v zánik samotného (pod)druhu. Pokud u samic dochází k delší reprodukční pauze, snižují se jejich šance na zabřeznutí, a to je navíc umocňováno zvyšujícím se věkem. Tím dochází pomalu ale jistě k redukci početnosti stád. Chceme-li tyto vzácné druhy kopytníků zachránit, musíme v našich chovech simulovat podmínky, jaké by panovaly i ve volné přírodě.
Musíme tedy umožňovat reprodukci všem jedincům a následně usmrcovat slabé a geneticky nevhodné jedince, které mohou posloužit jako přirozená potrava pro šelmy. V prostředí zoologických zahrad se většinou rovněž jedná o vzácná a ohrožená zvířata. Navzdory tomu ale musí často mnohé evropské zoo s ohledem na veřejné mínění či legislativu od této strategie upouštět a vybrané druhy nemnoží vůbec. Protože naše zoo tuto strategii užívá, můžeme se každoročně pyšnit početnými odchovy u siků vietnamských. Během roku 2018 ostravské samice úspěšně odchovaly čtyři kolouchy a stádo tak celkem čítá deset členů. Již od března však očekáváme další přírůstky.
Přijďte se do Zoo Ostrava podívat na tento v přírodě již vyhubený poddruh jelena. Ve výběhu v blízkosti Pavilonu evoluce je k vidění i během zimním měsíců – před chladem jej chrání hustá srst. Těšíme se na Vás!
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva