Zoo Ostrava: Po 14 letech se v Zoo narodila mláďata levhartů cejlonských

25.03.2022 19:33 | Zprávy

Pravidelní návštěvníci a příznivci Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava bezesporu zaregistrovali, že Pavilon indických zvířat je již měsíc uzavřen. Důvodem je narození mláďat levharta cejlonského. Po dlouhých 14 letech! Mláďata zatím prospívají, ale návštěvníci je ještě nějakou dobu neuvidí. Poprvé tak mají možnost alespoň prostřednictvím kamerových záznamů.

Zoo Ostrava: Po 14 letech se v Zoo narodila mláďata levhartů cejlonských
Foto: zoo-ostrava.cz
Popisek: ZOO Ostrava - logo

Narození mláďat levhartů cejlonských v ostravské zoo předcházelo několikaleté úsilí o sestavení vhodného chovného páru. Matkou mláďat je osmiletá samice, která byla do Ostravy dovezena v roce 2017 z francouzské Zoo Maubeuge na doporučení koordinátora Evropského ex situ programu. V tu dobu v zoo pobýval osmnáctiletý zkušený samec, se kterým ale nakonec nemohla být mladá samice nikdy spojena kvůli jeho vysokému věku a zhoršujícímu se zdravotnímu stavu. V polovině roku 2019 ostravská zoo získala mladého dospívajícího samce (*2017) ze Zoo Brno. Spojování nového samce se samicí probíhalo opakovaně, vždy když samice projevovala říji, ale až v listopadu 2021 se pár konečně začal poprvé pářit. Hned z tohoto prvního páření samice zabřezla a po třech měsících 21. února 2022 porodila svá první mláďata.

Mláďata levhartů se rodí slepá a zcela závislá na matce. Samec se do odchovu nijak nezapojuje, rodičovská péče je záležitost výhradně samice, proto je od matky s mláďaty oddělen, což odpovídá přirozenému způsobu života levhartů v přírodě. Samice si pro porod vybrala prostornou boudu s vyhřívanou podlahou, kterou chovatelé za tímto účelem samici zpřístupnili ve vnitřní ubikaci dva týdny před prvním možným termínem porodu. Samice si porodní boudu oblíbila, cítila se v ní bezpečně, a porod tak proběhl bez komplikací. Dvě mláďata přišla na svět krátce po sobě v ranních hodinách. Od počátku si novopečená matka počínala velmi dobře – mláďata očistila a v průběhu dne je začala kojit. Chovatelé do odchovu od začátku vůbec nezasahují, aby nijak nenarušili přirozený odchov mláďat a dali samici-prvorodičce šanci naučit se být dobrou matkou. Vše mohou sledovat prostřednictvím kamerového systému, který nepřetržitě snímá porodní boudu i přilehlou porodní ubikaci.

Díky záběrům mají chovatelé přehled o průběhu odchovu. Mláďatům už je jeden měsíc a je patrné, že obě prospívají. Jejich pohlaví zatím není známo. Chovatelé byli zpočátku velmi napjati, jak samice svou rodičovskou premiéru zvládne (i s ohledem na její vyšší věk), ale věří, že mláďata v pořádku odchová. Samice během dne vychází i do venkovního výběhu, kde ji mohou vidět návštěvníci. Vždy se ale po krátké chvíli zase vrací ke svým potomkům ve vyhřívaných vnitřních prostorech. Z důvodu zajištění klidu zůstává Pavilon indických zvířat nadále uzavřen.

Zoo Ostrava chová levharty cejlonské od roku 1977. Kromě Zoo Colombo na Srí Lance je to nejdelší nepřerušený chov těchto velkých koček na světě. V minulosti se povedlo odchovat 15 mláďat. Poslední v roce 2008 – dvě samice.

Populace levhartů cejlonských chovaných v zoologických zahradách na celém světě čítá necelých 80 jedinců, přičemž téměř 60 z nich je chováno v evropských zoo. Za poslední rok se mláďata narodila v pěti institucích a hned tři z nich jsou české zoologické zahrady v Ostravě, Brně a Jihlavě.

Levhart cejlonský (Panthera pardus kotiya) obývá pouze ostrov Cejlon, kde jako největší šelma stojí na vrcholu potravního řetězce. Odhaduje se, že v přírodě žije necelých 800 dospělých jedinců. Největší hrozbou pro tuto kočkovitou šelmu je úbytek přirozeného prostředí, jeho fragmentace a také pytláctví. Od 90. let minulého století byl v Červeném seznamu (IUCN Red List of Threatened Species) veden v kategorii „Endangered“ (ohrožený). V roce 2019 se jeho stavy ve volné přírodě mírně zlepšily a levhart cejlonský byl přeřazen do kategorie „Vulnerable“ (zranitelný). Jeho další existence na Zemi je závislá na fungování národních parků na Srí Lance a zároveň na chovu v lidské péči, potažmo v zoologických zahradách.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nalaďte se na adventní čas mezi traktory v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi

22:03 Nalaďte se na adventní čas mezi traktory v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi

Nalaďte se na adventní čas předvánočním programem pro celou rodinu. Muzeum zemědělské techniky v Čás…