Konferenci pořádá Zoo Ostrava už více než 10 let ve spolupráci s Klubem ekologické výchovy. Letošní program věnovaný ochraně biodiverzity byl opět velmi pestrý, v dopolední části, která se konala v aule Vysoké školy podnikání, byly předneseny příspěvky zástupců ostravské zoologické zahrady, Klubu ekologické výchovy i dalších organizací, jako je Ministerstvo životního prostředí, Moravskoslezský kraj, Česká krajina či Lesy ČR. Většina z nich byla věnována vzácným druhům živočichů naší přírody a také těm druhům, které se v české přírodě vyskytují, ale určitě do ní původně nepatří. Zoo navíc představila pestrou škálu vzdělávacích aktivit, které školám nabízí, i další novinky, které mohou pedagogové sami využít při výuce. Pedagogové nám mohou velmi významně pomoci a už dlouho pomáhají v šíření myšlenek trvale udržitelného rozvoje a zapojování dětí do ochrany přírody
Odpolední část pak pokračovala komentovanou prohlídkou v areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava. „Prvních 13. ročníků konference se konalo vždy začátkem prosince. Vzhledem k tomu, že poslední dva ročníky byly kvůli zpřísněným opatřením proti covidu v tomto období přesunuty do online prostoru, zvolili jsme pro letošní rok termín o dva měsíce dříve, abychom předešli případnému dalšímu online ročníku. Účastníci si tak mimo jiné užili procházku areálem, který právě hýří zářivými podzimními barvami, navíc za krásného slunečného počasí,“ pochvaluje si Jiří Novák, ředitel zoo. „Věřím, že i taková zdánlivá maličkost přispěje k dalšímu upevnění spolupráce. Pedagogové nám mohou velmi významně pomoci a už dlouho pomáhají v šíření myšlenek trvale udržitelného rozvoje a zapojování dětí do ochrany přírody,“ dodává Jiří Novák.
„Spolupráci naší zoologické zahrady s pedagogickými pracovníky považuji také za klíčovou a velmi mě těší takový zájem o konferenci. Je neuvěřitelné, že se koná už tak dlouho – 16 let. To je kus života, v podstatě jedna generace. A je také povzbudivé, že většina pedagogů se této akce účastní pravidelně. Zájem některých neutuchá ani po odchodu do důchodu,“ říká náměstkyně primátora města Ostravy Kateřina Šebestová, která konferenci zaštítila a spolu s ředitelem zoo i zahájila. „Téma ochrany biodiverzity je stále velmi aktuální a týká se každého z nás. Zoo Ostrava nabízí pestrou paletu výukových programů pro školní děti i desítky osvětových aktivit pro širokou veřejnost. Jejich cílem je ukázat lidem, jak může opravdu každý z nás přispět k ochraně našeho okolního prostředí, často velmi jednoduchými kroky,“ dodává Kateřina Šebestová.
Konference se uskutečnila ve čtvrtek 6. října. Dopolední část proběhla v aule Vysoké školy podnikání, odpolední pak v ostravské zoo. Záštitu nad konferencí i v letošním roce převzaly náměstkyně primátora města Ostravy Kateřina Šebestová a členka rady Moravskoslezského kraje Zdenka Němečková Crkvenjaš. Realizaci konference finančně podpořily Ministerstvo životního prostředí ČR a Moravskoslezský kraj.
„Velice si cením spolupráce mezi krajem a zoologickou zahradou, která se uzavřením společného Memoranda o spolupráci v oblasti environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty dále prohlubuje,“ říká radní Zdenka Němečková Crkvenjaš. „Každoročně se zástupci kraje aktivně zúčastňují této konference a jsem ráda, že i my můžeme přispět k náplni konference a zároveň přiblížit účastníkům dění na kraji v oblasti aktivit týkajících se environmentálního vzdělávání. Zoo Ostrava patří díky svým aktivitám k jedním z nejvýznamnějších vzdělávacích institucí, a to nejen v rámci Ostravy, ale celého Moravskoslezského kraje, dopad vzdělávání a osvěty je obrovský,“ dodává Zdenka Němečková Crkvenjaš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva