Uvažujete-li o změně dodavatele energií, je vhodné si nejdříve zjistit, jakou smlouvu máte uzavřenou se stávajícím dodavatelem. „Někteří lidé si například neuvědomují, že mají sjednanou smlouvu na dobu určitou. Pokud pak takovou smlouvu předčasně vypovědí, může je čekat smluvní pokuta od stávajícího dodavatele za předčasné ukončení smlouvy,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest, a dodává: „Doporučujeme proto se vždy předem informovat ohledně podmínek výpovědi vaší smlouvy.“
Motivací pro změnu dodavatele je obvykle úspora peněz; vedle ceny za odebranou energii je však nutné vzít v úvahu i stálý měsíční plat. Ověřte si také, jestli sjednáváte spolu s dodávkami energií i další služby, například služby zámečníka, sklenáře, instalatéra či pojištění. Takové služby totiž třeba ani nevyužijete, ať už proto, že je nepotřebujete, nebo není jasný jejich rozsah.
Zajímejte se i o smluvní pokuty a jiné platby. Ty mohou být obsaženy nejen v textu samotné smlouvy, ale i v obchodních podmínkách a cenících. „Ke srovnání nabídek využijte některý z internetových srovnávačů. Doporučujeme ten na webových stránkách Energetického regulačního úřadu. Ovšem ne všechny nabídky jsou veřejné, je tedy vhodné též kontaktovat různé dodavatele. Případně můžete oslovit i stávajícího dodavatele, jestli vám nabídne výhodnější cenu,“ uvádí Eduarda Hekšová.
Rozhodnete-li se pro změnu dodavatele, budete stát před otázkou, zda si zvolit smlouvu na dobu určitou, nebo neurčitou. U smlouvy na dobu určitou vám dodavatel energií obvykle nabídne fixní smlouvu. V takovém případě se po určitou dobu, bez ohledu
na vývoj cen na trhu, vaše cena za odebrané energie nezmění. To může být výhoda i nevýhoda, jelikož ceny mohou klesat i stoupat. K fixní ceně proto někteří dodavatelé přidávají službu garance ceny. Tedy pokud dominantní dodavatel v dané oblasti zlevní, dojde ke snížení i vaší ceny. Potíž je v tom, že není určeno, s jakou konkrétní nabídkou dominantního dodavatele bude cena srovnávána. Služba garance ceny je navíc často zpoplatněna a v konečném důsledku mohou poplatky na ni vynaložené přesáhnout úsporu.
Při sjednání smlouvy na dobu určitou si zkontrolujte, zda obsahuje ujednání o automatickém prodloužení jejího trvání. Podle takového ustanovení se smlouva prodlouží automaticky na další období, pokud ve sjednané době nedáte vědět,
že si nepřejete v ní pokračovat.
Pro vyřízení změny dodavatele máte dvě možnosti. „Zaprvé můžete smlouvu o dodávkách energií vypovědět svému stávajícímu dodavateli sami a následně uzavřít smlouvu s nově vybraným. V praxi ale většinou udělíte novému dodavateli plnou moc (buď na samostatném dokumentu, nebo odstavcem v textu smlouvy). Ten za vás vypoví smlouvu u stávajícího dodavatele a zařídí další administrativní záležitosti s tím spojené,“ popisuje Eduarda Hekšová. Od nového dodavatele pak začnete odebírat energie obvykle za jeden až tři měsíce, pokud je vaše stávající smlouva sjednána na dobu neurčitou.
U smlouvy na dobu určitou si spočítejte, zda se vám vyplatí ji vypovědět předčasně. Od stávajícího dodavatele totiž můžete obdržet fakturu vyčíslující již zmíněnou smluvní pokutu.
O datu zahájení dodávky vás nový dodavatel informuje. Zároveň vám původní dodavatel zašle závěrečné vyúčtování. „Někdy dojde k chybě a závěrečné vyúčtování od předchozího dodavatele a první vyúčtování od nového se překrývají. Za určité období byste tedy platili dvakrát. V takovém případě vyúčtování reklamujte,“ uzavírá Eduarda Hekšová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva