dTest: Natržené či zašpiněné bankovky musí obchodníci přijmout

08.02.2018 14:45 | Zprávy

Pohled do přeplněné peněženky potěší nejednoho z nás. Radost může ale rychle zkazit zjištění, že jsou v ní bankovky natržené, počmárané nebo mají jinou vadu na kráse. Co s takovými penězi udělat? A co obchodník, musí je od nás vždy přijmout?

dTest: Natržené či zašpiněné bankovky musí obchodníci přijmout
Foto: dTest
Popisek: dTest

Jedna z výhod platby kartou je, že nedostanete do ruky „černého Petra“. „Platíte-li hotovostí, může se stát, že vám pokladní nebo obsluha vrátí bankovku nevzhlednou. Když si toho všimnete včas, můžete požadovat její výměnu,“ radí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest, a dodává: „I když si poškození všimnete později, nezoufejte. Nemusíte vždy běžet rovnou do banky. Zákon rozlišuje tři kategorie závadného vzhledu bankovek – opotřebované oběhem, běžně poškozené a nestandardně poškozené. Podle míry poškození se určuje, zda můžete poničenou bankovkou zaplatit a zda ji musí obchodník přijmout.“

Peněz se dotýkají tisíce rukou. S jejich odřením, pomačkáním, zašpiněním či narušením okraje proto zákon počítá. V takových případech hovoříme o bankovkách opotřebených oběhem, jejichž přijetí prodejce nesmí odmítnout.

U bankovek natržených, přetržených, popsaných, pomalovaných, teplem zahnědlých, potištěných nebo necelých mohou nastat komplikace. Pokud je tato běžně poškozená bankovka celá, musí ji obchodník, který je právnickou osobou nebo směnárníkem, bez výhrad přijmout a stáhnout z oběhu. Jinak je tomu ale u bankovek, kterým chybí podstatná část. Takové mohou obchodníci odmítnout. Nenechte si tedy namluvit, že bankovku, která je natržená nebo se skládá nejvýše ze dvou částí slepených k sobě, nepřijímají. Jinak je tomu ale u podnikajících fyzických osob, u kterých platí stejně jako u zákazníků, že jiné než opotřebované bankovky akceptovat nemusí.

Nejošklivější kategorií bankovek jsou nestandardně poškozené – ohořelé, obarvené, odbarvené, poškozené hygienicky závadným materiálem, skládající se z více než dvou částí či s nečitelným, deformovaným a proděravělým obrazcem. Dále sem patří bankovky zničené natolik, že není možné ověřit jejich pravost, či poškozené nástražným zařízením na ochranu proti krádeži. Mezi nestandardně poškozené bankovky patří i ty, které mají méně než 50 % původní plochy či jim chybí celý horní nebo spodní okraj. „S takovými penězi u obchodníka nepochodíte, protože není povinen je přijímat,“ vysvětluje Lukáš Zelený a doplňuje: „Odmítnout je může každý kromě České národní banky, která vás jich ovšem zbaví bez náhrady. Zatímco běžně poškozené peníze Česká národní banka vymění, u nestandardně poškozených tomu tak být nemusí. Pouze v odůvodněných případech, jako jsou například živelní pohromy, dostanete náhradu.“

U obarvených nebo odbarvených bankovek se posuzuje stupeň poškození individuálně. Pokud bankovka po nechtěném vyprání zůstane beze změn viditelných pouhým okem, musí ji obchodník přijmout a dále do oběhu nevracet.

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Od lesáků pro lesáky. VLS staví domy pro své zaměstnance

19:15 Od lesáků pro lesáky. VLS staví domy pro své zaměstnance

Dům jako nový benefit pro zaměstnance Vojenských lesů a statků, s. p. Hned ve čtyřech divizích VLS p…