V takových případech pomáhá ryze praktické uvažování. V zájmu dovozců je prodat co nejvíce zboží, a proto často nevěnují dostatečnou pozornost jeho bezpečnosti. Úřady nemohou kontrolovat vše, je tedy důležité umět při nákupech přemýšlet, připomíná dánská organizace Forbrugerrådet Tænk (kompletní původní článek v dánském jazyce je k dispozici zde).
Nespěchejte. Chystáte se koupit módní hračku? Dejte si na čas a uvažujte. Kupte ji, jen pokud jste naprosto přesvědčeni, že je bezpečná.
Přičichněte si. Když má výrobek příliš „chemický“ pach nebo je moc navoněný, měli byste zpozornět. Nechte předmět vyvětrat mimo místnost, a pokud se pach nezmění, zvažte jeho reklamaci.
Hračku umyjte. Než ji dáte do rukou dětem, omyjte ji mokrým hadříkem. Zbavíte ji tak některých chemických látek, které ulpěly na povrchu při výrobě. Snese-li vyprání v pračce, určitě to udělejte.
Nenakupujte z Číny. Nekupujte čínské hračky z internetových obchodů mimo EU, například z wish.com. Čína nemá stejná pravidla ohledně chemických látek jako EU. Kromě vašeho bezpečí to také znamená, že můžete koupit něco, co obsahuje látky, které jsou ve vaší zemi zakázané.
Ptejte se. Můžete se dotázat prodejce, zda hračka obsahuje něco z evropského seznamu látek vzbuzujících velmi vysoké obavy (SVHC látky). Ten má povinnost odpovědět vám nejpozději do 45 dnů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva