dTest: Test rýže basmati dopadl neslavně

13.10.2018 14:04 | Zprávy

V Rakousku otestovali oblíbenou rýži basmati. Ta je tak drahá, že je v místech jejího pěstování určena výhradně pro vývoz. Rýže obecně je základní potravinou pro téměř dvě třetiny obyvatel planety, její pěstování je však spojeno s řadou sociálních a ekologických problémů.

dTest: Test rýže basmati dopadl neslavně
Foto: dtest.cz
Popisek: dTest - logo

 

95 % světové produkce rýže pochází z Asie, kde je zdrojem obživy zhruba dvou miliard osob. Vyváží se zejména z Indie, Číny a Bangladéše. Nejrozšířenější je metoda pěstování ve vodě a pro sklizeň jednoho kilogramu rýže se spotřebuje 3000 až 5000 l vody. V mnoha oblastech je třeba hladinu vody soustavně udržovat a doplňovat, zatímco jinde půda vysychá a zvyšuje se v ní obsah soli. Důsledkem této činnosti je omezený přístup obyvatelstva k pitným zdrojům a vzrůstající použití hnojiv a pesticidů kvůli zhoršené kvalitě půdy.

Basmati patří k dlouhozrnným druhům rýže. Má charakteristické aroma a je považována za zvláště ušlechtilou. Vesničané z oblasti Paňdžáb, rozprostírající se v Indii a Pákistánu pod Himalájem, ji pěstují již celá staletí. Jelikož se jedná o drahou rýži, konzumují ji velmi málo a většina basmati se vyváží. Aby zabránila jejímu míchání s levnějšími druhy, vydala Velká Británie, jejímiž koloniemi Indie a Pákistán byly, oficiální seznam požadavků zaručujících její kvalitu. V něm je zmíněno také patnáct oblastí, z nichž rýže považována za originální basmati pochází. Finální výrobek smí obsahovat 7 % příměsí.

Přestože se jedná o dražší produkt, každý druhý z patnácti vzorků rýže basmati v testu rakouské spotřebitelské organizace VKI náročným požadavkům britského dokumentu neobstálo. Hlavními vadami byl obsah znečišťujících látek, množství rýžových příměsi a zatuchlá chuť.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Nezávislost

Senátor Hraba napsal zajímavý komentář k vítězství Trupma. Tvrdí v něm, že to bude pro Evropu znamenat, že se bude muset naučit o sebe postarat sama a nespoléhat na to, že naše problémy vyřeší někdo jiný. Co si o tom myslíte vy? Nemyslíte, že to je svatá pravda, a že EU i my jsme se měli dávno snaži...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Nejnebezpečnější problémy v únikových cestách jsou nenápadné

19:39 HZS ČR: Nejnebezpečnější problémy v únikových cestách jsou nenápadné

Únikové cesty jsou v případě, že v budově vypukne požár, mnohdy jedinou nadějí na záchranu. Zároveň …