Profesor Pafko: Komunisti říkali, že zdravotnictví má být zadarmo. A to je nesmysl. Věřím Babišovi

30.06.2014 10:31 | Zprávy

ROZHOVOR Uznávaný chirurg profesor Pavel Pafko vyvrací obavy, že když do zdravotnictví přistoupí komerční připojištění, budou odborníci léčit kuří oka za peníze a těžké případy zbydou na mladé a málo zkušené lékaře. „Nepředstavujme si, že můžeme například dnes odoperovat žlučník jinak bohatému a jinak chudému nebo jinak plíce prezidentovi a jinak bezdomovci. To je stejná operace,“ vysvětlil profesor Pafko.

 Profesor Pafko: Komunisti říkali, že zdravotnictví má být zadarmo. A to je nesmysl. Věřím Babišovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: FN Motol

Rozdíl mezi privátním a všeobecně pojištěným pacientem je v tom, že si privátní pacient může vybrat konkrétního lékaře, termín zákroku a samostatný pokoj v nemocnici. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz profesor Pafko kritizuje, že se politici bojí dělat potřebné změny ve zdravotnictví, protože jsou nepopulární a mohly by je stát hlasy voličů. A připomíná, že už se tak ostatně stalo.

Vždycky jste říkal, že jste levicově orientovaný, protože vám jako lékaři je blízká lidská solidarita, jak jste tedy spokojen s vládou, kterou vede sociální demokracie?

Po pravdě řečeno, podobně asi jako většina obyvatel čekám na nějaké výsledky. Sice se říká, že vláda má sto dní hájení, což už proběhlo, ale nějaké hmatatelné výsledky zatím – aspoň já – nevidím. Podle mého názoru zatímco ekonomická situace společnosti se mi obecně jeví lepší, například podle České televize letos vycestuje do Chorvatska kolem osmi set tisíc našich občanů, zdá se mi, že morálka společnosti klesá. S tím souvisí i vymáhání spravedlnosti.

Myslím, že očekáváme například změny v soudnictví, že už se konečně začnou trestat lidé, kteří nás přivedli tam, kde jsme. Ale stále se všechno vleče, a když uvážím, že například dopravní nehoda pana Romana Janouška se vyšetřovala skoro dva roky, je to strašně dlouhé. Navíc považuji za nehorázné, že mu po nehodě nevzali ani řidičský průkaz. Není pak divu, že panuje nedůvěra nás, obyčejných lidí, k orgánům, které se mají těmito věcmi zabývat. Já vím, že to nejde všude tak rychle jako v medicíně, kde se se během týdne rozhoduje o bytí a nebytí člověka, ale tady se rok, dva něco vyšetřuje a došetřuje. Očekával bych nějaké výsledky přece jen rychleji.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

13:45 Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

Dvacet devět procent Němců si myslí, že politici by měli být potrestáni za to, co prováděli za covid…