K roku 2020 se podílel na výzkumu viru SARS-CoV-2 a jeho působení v lidském organismu. Se svým týmem zkoumal, jakou měrou se podílí neutrofily na průběhu a vážnosti onemocnění covid-19. Po vypuknutí covidové pandemie byl jedním ze zakladatelů Iniciativy Sníh, která sdružovala experty spolupracující mimo jiné na zmírnění dopadů pandemie covidu-19 v České republice a údajně usilovala o vědecky poctivý přístup k řešení pandemie. Řeč je o českém biochemikovi Zdeňku Helovi, profesoru imunologie a vědeckém pracovníku v oboru imunologie infekčních nemocí, nádorů a vývoje vakcín, který už dlouhá léta působí ve Spojených státech. Lidé již pomalu zapomínají na SARS-CoV-2, ale Zdeněk Hel na svém facebookovém profilu varuje, že je jen otázkou času, kdy budeme čelit viru SARS-CoV-3.
„Předpokládejme, že virus SARS-CoV-3 bude mít smrtnost 10 %. Pokud epidemiologové neudělají nic, jen v ČR zemře 1 milion lidí. Máme virus SARS-CoV-3 očekávat? Otázka nezní zda, ale kdy. Na příchod koronavirové pandemie jsme upozorňovali od roku 2002, urgentně pak od roku 2012. Připomínám, že smrtnost koronavirových předchůdců viru SARS-CoV-2, tedy virů SARS a MERS, je 13 a 35 %. Jaká je smrtnost viru SARS-CoV-2? V ČR v souvislosti s covidem-19 dosud zemřelo nejméně 48 tisíc občanů (na základě dat nadúmrti). Celková reálná smrtnost v populaci je tedy 0,48 % (IFR, infection fatality rate, za předpokladu že 95 % populace bylo vystaveno viru), což je v souladu s predikcemi z roku 2020. Ve vyšších věkových kategoriích je smrtnost vysoko nad 10 %,“ uvádí na svém facebookovém profilu vědec s českými kořeny.
Neexistuje virus se smrtností 10 %, který by se na nás řítil
„Chtěl bych veřejnost uklidnit tím, že současný koronavirus SARS-CoV-2 je virus, jež sice může způsobovat různé formy onemocnění, ale je nutné jej na doporučení například ECDC (Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí) brát jako běžnou respirační nákazu. V tuto chvíli neexistuje žádný další virus, který by se na nás řítil a měl smrtnost 10 %. Všechna vyjádření pana profesora je nutné brát jako vyjádření informovaného laika. Pan profesor není lékař, nikdy neléčil nikoho s onemocněním covid-19, nikdy nikde nepůsobil v terénu a neřešil žádnou epidemii a nikdy před érou covidu se problematikou akutních respiračních virových nákaz nezabýval a nepublikoval na toto téma žádnou práci,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Jiří Beran, profesor i docent epidemiologie, který získal specializovanou způsobilost v epidemiologii a v lékařské mikrobiologii.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník