Cikrt: Vyzývat k bojkotu léků s doplatkem? Sbírání politických bodů

04.07.2012 16:20 | Zprávy

Svaz pacientů ČR doporučuje ústy senátorky ČSSD a 1. viceprezidentky zmíněného svazu bojkot léků, které nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Zdravotní pojišťovny přestaly od začátku července hradit lidem doplatky na zhruba 400 volně prodejných léků, ale... Je to nesmysl, vše zůstává vlastně při starém, vysvětlil pro ParlamentníListy.cz Tomáš Cikrt, někdejší mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Cikrt: Vyzývat k bojkotu léků s doplatkem? Sbírání politických bodů
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Tomáš Cikrt

S novou vyhláškou ministerstva zdravotnictví si lidé budou muset z vlastní kapsy zaplatit například Panadol pro děti i Panadol forte, šampon proti lupům Nizoral, léky potlačující příznaky alergií Zyrtec, Zodac a Claritine, šumivé kalcium nebo kapky proti kašli Bromhexin a Ambrosan.

Pojišťovny už lidem nebudou doplácet ani na Paralen, Brufen nebo Ibalgin. Za své si budou platit léčbu i ti pacienti, kteří potřebují některé medikamenty na žaludek či slinivku, například Omeprazol či Pancreolan forte. Výjimkou jsou některé léky pro chronicky nemocné pacienty. Lékárníci v té souvislosti upozorňují, že se omezení týká pouze menších balení léků a pojišťovny budou nadále proplácet balení velká.

Nic se neděje, vše vlastně při starém

„Neděje se nic ani pacienty ohrožujícího, ani nebezpečného, ani do nebe volajícího,“ reagoval na dotaz ParlamentníchListů.cz Tomáš Cikrt, někdejší mluvčí ministerstva zdravotnictví. „Jde v podstatě o věc, která se pacientů téměř nedotkne, protože se to děje už dnes, že si pacienti léky, na které není nutný recept, kupují,“ konstatoval.

„O čem se vede debata je, že část těchto léků mohl předepsat lékař jako hrazené pojišťovnou, pro pacienty – většinou chronicky, kteří je z nějakého důvodu skutečně potřebují a potřebují je dlouhodobě a ve větším množství,“ vysvětlil někdejší rezortní mluvčí.

Ti, co léky potřebují dlouhodobě, platit nebudou

„Tam to skutečně lze řešit hrazenými většími baleními těchto léků. Ale ne proto, že někdo bude chtít volně prodejný lék třeba proti bolesti, tak si nechá předepsat hrazené velké balení. Tak to totiž ani v minulosti nebylo správné, pokud to lékař předepsal,“ dodal Cikrt.

„Zkrátka ta velká balení, která hradí pojišťovny, mají dostat ti pacienti, kteří skutečně tento jinak volně prodejný lék potřebují dlouhodobě,“ shrnul dopady opatření Tomáš Cikrt.

Bojkot? Hloupost

„Vyzývat v tomto k nějakému bojkotu je evidentně politický počin paní senátorky Aleny Gajdůškové, která je především politik sociální demokracie a až pak představitelka Svazu pacientů. A tady je třeba dodat, že i celá tato pacientská organizace je politická organizace pod záštitou ČSSD. Čili v mých očích je to bezpředmětná hloupá výzva,“ uzavřel Cikrt pro ParlamentníListy.cz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Můžete zaručit, že návrh na výpověď bez důvodu za žádnou cenu nepodpoříte?

Vždyť je vůči pracujícím lidem úplně asociální. A hlavně nemyslíte, že je třeba spíš řešit, proč když tvrdě pracujeme, tak většina z nás sotva vyjde s platem? Že máme tak nízkou životní úroveň, že vlastní bydlení je už luxus?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

13:45 Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

Dvacet devět procent Němců si myslí, že politici by měli být potrestáni za to, co prováděli za covid…