Firmy, které mají distribuční oprávnění, si mohou mezi sebou léky přeprodávat nebo je distribuovat do zahraničí. Může se tak stát, že léky, které byly původně koupené pro Českou republiku, nakonec skončí v zahraničí. Stejně jako přípravek Micardis. Příčinou jsou maximální ceny léků, které jsou v porovnání s EU velmi nízké.
„Nedostatek zmíněného léku je nárazový a velmi dobře ilustruje situaci na našem trhu s léčivy. V současné době ho nelze běžně objednat z distribuce do lékáren, to znamená, že lékárny mají pouze dříve získané zásoby. A lze očekávat, že se budeme s výpadky v dodávkách některých léků setkávat stále častěji,“ potvrdil iDNES.cz mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.
Sledujeme téma Zdravotnictví
Dodávka nebyla oficiálně ukončena, přesto lék nesežnete
„U těchto léčivých přípravků nenahlásil držitel rozhodnutí o registraci Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv přerušení ani ukončení dodávek léčivého přípravku. Část léčivých přípravků je ale vyvážena do zahraničí. Léčivý přípravek Micardis je mezi nimi stále na prvním místě,“ dodala mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková.
Podle mluvčího lékárníků, jsou jediným řešením situace legislativní změny. „Pacienti, stejně jako lékárníci, se proti tomu prakticky bránit nemohou. Dokud nedojde ke změně legislativy, budeme se s výpadky v dodávkách léčiv stále setkávat. Jsme tak v poněkud paradoxní situaci, kdy jsou u nás léky formálně levné, ale nejsou pro naše pacienty dostupné,“ dodal Krebs.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: aš