Lékař promluvil o obchodech s pacienty: Výhodné je léčit ty, co přinesou zisk

06.04.2013 6:20 | Zprávy

Soukromá zdravotnická zařízení vyvíjejí tlak na to, aby u nich byli ošetřováni zejména pacienti, kteří přinášejí zisk. Cena takového pacienta je mnohonásobně nižší, než náklady spojené s léčbou seniorů. ParlamentnímListům.cz to pod podmínkou anonymity řekl olomoucký kardiochirurg. Řeč byla také o ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09). Ten prý jen plní zadání vlády, kterou řídí ministr financí.

Lékař promluvil o obchodech s pacienty: Výhodné je léčit ty, co přinesou zisk
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

„Ve zdravotnictví mi vadí to, že soukromá zdravotnická zařízení generují selekční tlak na to, že pacienti, kteří jsou ekonomicky výhodní a kteří jsou ziskoví, jsou přeposíláni do jejich zařízení a ti pacienti, kteří jsou těžce nemocní, tedy ekonomicky nevýhodní, jsou pak posíláni do státní fakultní nemocnice, která na tom logicky prodělává,“ tvrdí srdeční a cévní chirurg, který si nepřál uvést své jméno.

Jak vypadá ekonomicky výhodný a nevýhodný pacient?

Na dotaz redakce, jak vypadá takový ekonomicky výhodný a nevýhodný pacient, lékař uvedl: „Setkali jsme se s tím třeba v oblasti srdeční chirurgie. Jedná se o pacienta, který má například ischemickou chorobu srdeční, je relativně mladý a nemá žádná komplikující onemocnění. U něho lze předpokládat, že pooperační průběh bude bez komplikací a že za týden bude propuštěn domů,“ řekl ParlamentnímListům.cz.

„Na druhé straně je tu skupina pacientů, kteří jsou staří, mají třeba nad osmdesát let, mají další přidružené choroby, které se nám po operaci zkomplikují a dlouhodobě třeba pobývají na jednotce intenzivní péče. Může dojít k infekcím u pooperačních ran, zejména u diabetiků, a tím pádem prudce stoupají náklady na takového pacienta, které mohou klidně přesáhnout i milion korun. Kdežto cena pacienta, který je léčen bez komplikací, je dejme tomu 150 tisíc korun. A za pacienty takzvaně dražší dostává nemocnice od pojišťovny stejné peníze,“ vysvětlil lékař.

Platby za státní pojištěnce nestačí

Zdravotnictví se teď podle jeho slov nachází na rozcestí. „Je ve stavu doslova tristním, protože se sem nedostávají peníze, protože platby za státní pojištěnce (matky s dětmi na mateřské, důchodce, děti atd.) jsou naprosto nedostačující, přitom tato skupina lidí by potřebovala nejvíc péče,“ míní.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

13:45 Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

Dvacet devět procent Němců si myslí, že politici by měli být potrestáni za to, co prováděli za covid…