„Peněz není ve zdravotnictví tak málo, aby se při dobré organizaci nedala poskytovat kvalitní péče,“ řekl ParlamentnímListům.cz bývalý mluvčí ministra Tomáše Julínka (ODS) Tomáš Cikrt. Uvedl to krátce poté, co si na webu ParlamentníchListů.cz přečetl rozhovor s profesorem a chirurgem Pavlem Pafkem, který třeba tvrdí, že do zdravotnictví jde v posledních třech letech stále menší procento HDP, a tak se stalo to, že Česká republika dává asi tak polovinu peněz v dolarech na obyvatele, než dávají občané Rakouska.
„Pro politiky platí, že můžou rozkrájet společenský dort jen tak velký, jak ho mají. Ale to, proč jde do zdravotnictví v posledních třech letech stále menší procento HDP, mi nikdo neuměl na Ministerstvu zdravotnictví vysvětlit. Je mi jasné, že když se zmenšuje dort, bude ten kousek pro zdravotnictví menší. Ale oni ho ještě ukrojili tenčí,“ zmínil také Pafko.
Chirurg odkryl i další problém děravého cedníku zdravotnictví Česka. Jde o to, že za víc než padesát procent obyvatel, což jsou nezaměstnaní, důchodci, děti, mládež a invalidé, platí zdravotní pojištění stát. „Tito lidé tvoří víc než polovinu populace. A na každého platí stát zdravotní pojištění kolem sedmi set měsíčně, což nestačí,“ zdůraznil Pafko.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová