„Nejprve je důležité zmínit, že vládní návrh tak, jak byl připraven, pojištění neřeší. Proto s ním nemáme žádný problém. Bohužel, do druhého čtení byl jako blesk z čisté oblohy připojen návrh dvou poslanců, který de facto monopolizuje a zestátňuje celé jedno pojistné odvětví,“ sdělil naší redakci Karel Waisser, generální ředitel Slavia pojišťovny. Obdobně se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil také generální ředitel UNIQA pojišťovny Martin Žáček.
Nejen pro ně byl chystaný krok zmíněných členů dolní komory překvapením.
„Dozvěděli jsme se o něm až poté, kdy byl coby přílepek zařazen mezi parlamentní dokumenty ve druhém čtení na konci března letošního roku. Navíc v té době jsme spolu s ostatními pojišťovnami řešili prostřednictvím ČAP s Ministerstvem zdravotnictví, jak pro naše pojištěné cizince zabezpečit očkování proti nemoci covid-19. Pojišťovny cítí společenskou odpovědnost, tak jsme se k úhradě očkování aktivně přihlásili. O to více nás toto překvapilo, že paralelně se objevila snaha celý systém monopolizovat a zestátnit,“ dodává Waisser.
„Jedná se o očividnou snahu o vytěsnění konkurence zákonem. Žádný monopol ještě nikdy nikomu nepřinesl nic dobrého. Domníváme se, že to v konečném důsledku bude znamenat zhoršení zdravotní péče pro cizince. Zrušením konkurence může dojít k výraznému navýšení ceny a tedy i k následnému opětovnému navýšení počtu nepojištěných cizinců a zároveň zvýšení rizika cílené zdravotní turistiky hrazené z peněz daňových poplatníků," poznamenal Martin Žáček z pojišťovny UNIQUA.
Výše zmíněný ČAP je důležitá zkratka. Jedná se o zájmové sdružení. Česká asociace pojišťoven dbá na dodržování pravidel hospodářské soutěže v souladu s právními předpisy a stává se takzvaným mediátorem mezi klienty, pojišťovnami a legislativou.
Jan Matoušek, výkonný ředitel ČAPu, rovněž potvrdil, že o změně také nevěděl. „Stanoviska naší asociace jsou v této věci známá. Vždy podporujeme konkurenci na trhu, která má pozitivní vliv na kvalitu služeb a ceny. Tedy vytváření protisoutěžního monopolu, který dle MF je i státní podporou, není nikdy dobrým řešením… Žádná jednání v této věci bohužel neproběhla. Účastnili bychom se jich ale rádi, protože věříme, že je třeba problém, na který poukazují poslanci Janulík a Adámková analyzovat, zjistit kolik jsou pohledávky za zcela nepojištěné cizince a kolik případně za pojišťovnami a především že bychom společně dokázali najít jiné vhodnější řešení," dodává jako možné řešení a následující průběh.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový