„Protonové centrum v Praze je naprostou špičkou mezi všemi evropskými centry. Proto jsem také zde. Abychom mohli probrat možnosti vzájemné spolupráce s Rakouskem, které své centrum ve Vídni staví,“ dodal pan velvyslanec. Ocenil dětský program pražského protonového centra, kterým se řadí PTC mezi přední světová pracoviště a momentálně je v této oblasti dominantním zařízením pro většinu evropských zemí. Velvyslanec zmínil i historickou spolupráci odborníků obou zemí a uvítal, že špičkové pracoviště v Praze nabízí léčbu i rakouským pacientům.
Rakousko patří k těm evropským zemím, které se zapojily do celosvětového masivního budování protonových center. V právě budovaném centru MedAustron by měl být první pacient ozářen počátkem roku 2016. V centru bude možné využít k léčbě protonové záření, ale i terapii urychlenými jádry uhlíku nebo kyslíku.
Po té co se velvyslanec seznámil se špičkovým světovým pracovištěm, zajímal se hlavně o to, jakým způsobem léčba v PTC nabíhala, jak se navyšoval provoz ozařoven i jak probíhal ověřovací provoz.
Právě tohoto období, tedy počátečního provozu rakouského centra, se týká spolupráce, o kterou má rakouská strana eminentní zájem. Vzhledem k tomu, že v PTC existuje již několikaletá zkušenost s léčbou pacientů a fyzikálně–technickou stránkou protonové léčby, projevili kolegové z MedAustronu zájem o spolupráci celkem ve třech základních oblastech – vývoj společného postupu a standardizace dozimetrických protokolů pro skenovaný svazek protonů v klinickém prostředí, sjednocení léčebných protokolů a společný systém sledování pacientů dle vybraných ozařovaných diagnóz. Posledním bodem spolupráce je zájem rakouských kolegů o „zálohové“ pracoviště pro jejich pacienty. „PTC poskytne podporu při léčbě rakouských pacientů, kteří potřebují účinnou a šetrnou léčbu nádorových onemocnění,“ upřesňuje ředitelka strategie PTC Iva Taťounová. Právě díky zkušenostem navazuje PTC spolupráci s nově budovanými evropskými centry a poskytuje jim odbornou pomoc v době jejich rozjezdu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: red