Podle tiskového mluvčího olomoucké Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřího Vévody jednání s poskytovateli akutní péče v Olomouckém kraji probíhají velmi intenzivně. „V této chvíli lze konstatovat, že jsou jednání ukončena u dvou nemocnic, kde byla uzavřena dohoda o redukcích lůžkového fondu, u dalších čtyř pokračují. Reálný předpoklad uzavření dohod se všemi nemocnicemi je během 1. pololetí 2012,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Jiří Vévoda.
Pacientů se snížení kapacity nedotkne
Dohoda na redukci lůžek je podle něj uzavřena s Fakultní nemocnicí Olomouc a Nemocnicí Hranice. Pacientů by se snížení kapacity lůžek nemělo dotknout. „Pacienti by redukce neměli vůbec pocítit. Redukovala se především zbytná lůžka, na kterých byla velmi nízká obložnost. Současně vznikly spojené lůžkové fondy chirurgických oborů, které nemocnici umožní efektivněji využívat veškerou lůžkovou kapacitu. Znamená to, že péče bude poskytována stejně na menším množství lůžek,“ vysvětlil Vévoda.
Nicméně redukce lůžek se prý dotkne všech nemocnic. „Redukce lůžek se dotkne všech nemocnic bez rozdílu jejich velikosti či zřizovatele. Neděláme rozdíly mezi státní či soukromou nemocnicí. Restrukturalizace potažmo redukce lůžkového fondu je jednou z podmínek efektivního fungování zdravotní péče a musí jí předcházet důkladná analýza. Pojišťovna rozhodně nebude redukovat lůžka plošně, ale bude vycházet ze skutečného stavu, místní a časové dostupnosti a respektovat potřeby v daném regionu,“ doplnil Vévoda.
VZP očekává od redukce lůžek efektivnější využívání stávajících lůžek, koncentraci péče ve vybraných oborech nebo specializované péče do přirozených spádových center. „Medicína se stále vyvíjí a více se přesouvá do jednodenní chirurgie a ambulantní péče, která je rozhodně levnější než hospitalizační péče na akutním lůžku,“ prozradil mluvčí VZP v Olomouci.
Zruší se dětské oddělení ve Šternberku?
ParlamentníListy.cz také zajímalo, jak je to s rušením lůžek na dětských odděleních. Spekuluje se například o rušení dětského oddělení ve šternberské nemocnici. Pro VZP je jednoznačným kritériem pro redukci takzvaná obložnost, tedy ukazatel lůžkového fondu v procentech. Vévoda proto podotýká: „Obložnost lůžek je maximálně 50 %. Je tedy účelné, aby nemocnice měly takové kapacity?“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka