ČHMÚ: Nové partnerství ACCORD bude usilovat o přesnější předpovědi počasí

15.12.2020 13:55

Dne 27. listopadu 2020 se dvacet šest národních meteorologických služeb rozhodlo posílit spolupráci v oblasti numerické předpovědi počasí.

ČHMÚ: Nové partnerství ACCORD bude usilovat o přesnější předpovědi počasí
Foto: ČHMÚ
Popisek: ČHMÚ

Členské státy budou společně rozvíjet vědecké metody předpovědi počasí s využitím superpočítačových technologií.

Dne 27. listopadu 2020 se dvacet šest národních meteorologických služeb rozhodlo posílit spolupráci v oblasti numerické předpovědi počasí. Toto ojedinělé partnerství s názvem ACCORD bylo uzavřeno mezi třemi stávajícími konsorcii(1) a zahrnuje země z Evropy a severní Afriky.

Hlubší a širší mezinárodní spolupráce přispěje k inovacím a k dalšímu zlepšení veřejných služeb, které pomáhají nejenom chránit život a majetek, ale slouží pro řadu dalších hospodářských sektorů, jako jsou energetika, doprava, zemědělství a další, které jsou ovlivněny projevy počasí a měnícího se klimatu.

Nové konsorcium bude také úzce spolupracovat s dalšími evropskými meteorologickými institucemi, kterými jsou EUMETSAT, EUMETNET a ECMWF.

Historický vývoj spolupráce

Český hydrometeorologický ústav je zakládajícím členem konsorcií ALADIN a LACE od roku 1991. Mezinárodní spolupráce na vývoji modelu ALADIN a na jeho aplikacích se postupně rozrůstala o další země, z původních 6 v roce 1991 až na nynějších 16.

Tento úspěšný příklad vedl konsorcium HIRLAM k vyjádření zájmu o spolupráci na společném kódu numerického předpovědního systému ALADIN. První smlouva byla podepsána v roce 2005 a nyní došlo k vytvoření společného konsorcia 26 zemí se jménem ACCORD.

Český hydrometeorologický ústav se na vývoji modelu ALADIN dlouhodobě významně podílí. V provozní praxi je model využíván od roku 1994.

(1) ALADIN (Alžírsko, Rakousko, Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Francie, Maďarsko, Maroko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Tunisko, Turecko), LACE (Rakousko, Chorvatsko, Česká republika, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko) a HIRLAM (Dánsko, Estonsko, Finsko, Island, Irsko, Litva, Nizozemsko, Norsko, Španělsko, Švédsko)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

22:08 AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR …