Bankéři před patnácti lety prodali zlatý poklad. Prý to byl mizerný odhad

18.06.2012 14:02 | Zprávy

Český zlatý poklad přestal skoro existovat v letech 1997 a 1998. Tehdy byl guvernérem České národní banky (ČNB) Josef Tošovský a pod jeho vedením poklad bankéři prodali do ciziny. Dodnes si nad tím někteří odborníci klepou na čelo, protože zlato se prodalo v době, kdy byla jeho cena na dlouhodobém minimu.

Bankéři před patnácti lety prodali zlatý poklad. Prý to byl mizerný odhad
Foto: archiv
Popisek: Poklad, ilustrační foto

Historik Vít Smetana hovoří o mizerném ekonomickém odhadu. Ekonomka Markéta Šichtařová také tvrdí, že se prodej mohl lépe promyslet.

„Takové chyby, jako prodat zlato v době, kdy nemáme ověřeno, jak se bude vyvíjet cena zlata a celková ekonomická budoucnost, jsou neomluvitelné. Vždyť se přeci poradím se všemi mozky, než to udělám. To si malý stát nemůže dovolit. U něj má zlatý poklad větší hodnotu než u mocností jako Německo či Francie,“ sdělil ParlamentnímListům.cz komunistický premiér Lubomír Štrougal. Právě za jeho vlády nám byl zlatý poklad, který ukradli Němci za druhé světové války, a z nějž jsme spojencům platili za osvobození, vrácen. Novodobá historie českého zlatého pokladu je pak úplnou tragédií. Už ho totiž skoro nemáme. O historii zlatého pokladu se čtenáři ParlamentníchListů.cz stále velmi zajímají, proto se tématem zabýváme dlouhodoběji.

Zašantročené zlato?

„Je ovšem ironií osudu, že k zašantročení zlata došlo až v demokratické České republice, devět let po Listopadu, aniž by se vůbec někdo obtěžoval zeptat občanů Česka na jejich názor,“ píše ve své knize: Kam zmizel zlatý poklad republiky publicista Stanislav Motl. Odprodej zlatého pokladu do zahraničí probíhal, alespoň podle oficiálních údajů ČNB, ve dvou fázích. K tomu je nutno dodat, že jde o poklad, který nám zůstal po rozdělení Československa. Průběhem roku 1997 bylo prodáno 25 tun a o rok později celých 31 tun zlata. Stalo se to v době, kdy byl guvernérem ČNB Josef Tošovský, nicméně mezi tím byl krátce i premiérem úřednické vlády. Tošovský byl v roce 1995 zvolen Evropským bankéřem roku.

„Rozhodnutí bankovní rady ČNB odráželo tehdejší očekávání o vývoji trhu a předpoklady o chování dalších centrálních bank. V době prodejů existovaly obavy, že centrální banky zemí vstupujících do evropské měnové unie mohou po vstupu prodat větší část ze svých zásob zlata. V té době na trhu převládala psychologie, kdo prodá později, bude v horší situaci, notně podporovaná vývojem cen zlata od počátku devadesátých let. Proto bylo rozhodnuto zaměnit pasivně spravované zlato za likvidní investice přinášející nezanedbatelný zisk,“ napsala Petra Hájková z Odboru komunikace ČNB.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Povodí Moravy: Generální oprava plavební komory ve Veselí nad Moravou

13:21 Povodí Moravy: Generální oprava plavební komory ve Veselí nad Moravou

Povodí Moravy zahájilo komplexní opravu takřka 90 let staré plavební komory ve Veselí nad Moravou. P…