Bursík: Lidovky sedly na špek těžařům. Fischere, braňte se

02.02.2010 11:38 | Zprávy

Zelený poslanec Martin Bursík přidal k obviněním vůči úřednickému kabinetu Jana Fischera i kritiku Lidových novin.

Bursík: Lidovky sedly na špek těžařům. Fischere, braňte se

Poslanec Martin Bursík trvá na nařčení vlády z korupce a navíc kritizuje Lidové noviny, které podle něj naletěly uhelným lobbistům.

"Je nesporným faktem, že Fischerova vláda zasáhla do snahy o prosazení novely horního zákona, a že klíčovým momentem návrhu zákona, který už je v tuto chvíli pod ledem, byla snaha ochránit vesnice, které jsou ohroženy těžbou uhlí," zahájil Bursík další kolo přestřelky s premiérem Janem Fischerem. 

Navíc s sebou exministr životního prostředí na tiskovou konferenci přinesl scénář energetické koncepce, který zachovává územní limity těžby. Tento dokument v roce 2003 sám jako náměstek na životním prostředí sepsal a dokládá jím, že byl vždy „zeleným" politikem. A ne jak tvrdí noviny, dvojitým agentem.

Nenechám se zastrašit

"Nenechám se zastrašit diskreditačními kampaněmi," zlobil se Bursík, který tak odmítl údajný konflikt zájmů v kauze Mostecké uhelné, se kterým vyrukovaly Lidové noviny.

Deník totiž přinesl informaci, že Bursík v letech 2000 až 2003 pomáhal težařům z Mostecké uhlené společnosti v posudcích. Jednalo se ale o ekologické posudky, které podle zelených neměly vliv na prolomení těžebních limitů.

Bývalého šéfa Strany zelených před novináři podpořil Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA a také tehdejší náměstek ministra životního prostředí Daniel Vondrouš. Ten potvrdil, že Bursíkova argumentace byla vždy proti prolomení těžebních limitů. "Pan Bursík mluví pravdu a já mu v tomto věřím," zdůraznil Vondrouš.

S informacemi přišly noviny poté, co Bursík nařkl vládu z korupce za to, že nechce novelizovat horní zákon, který umožňuje prolamování těžebních limitů. Za křivým nařčením podle Bursíka stojí Vladimír Mlynář, šéfporadce premiéra Fischera, jenž je zároveň kamarád lobbisty Mostecké uhelné Jana Dobrovského. Prý se tak snaží odvést pozornost od skutečného problému.

Fischer všechna nařčení odmítá a zlobí se, že jej poslanec v této věci neinterpeloval. "Chtěl bych slyšet konkrétní údaje - Kdo? Kde? Komu? Kolik? Nic takového jsem neslyšel," řekl v pondělí Fischer. Odmítl přitom, že by na severočeské těžaře byl napojen jeho poradce Mlynář.

Pane premiére, braňte se

"Pane premiére, nemám fotografie od nějakých špehů, ale mám vážné podezření, které pramení z velmi nestandardního jednání vlády," kontroval v úterý Bursík.

Přes novináře premiérovi Janu Fischerovi vzkázal, že trvá na svých otázkách, které mu poslal už minulý týden, a že je připraven je zopakovat i na sněmovních interpelacích.

"Nerozumím tomu, proč se předseda vlády nesnaží obhájit," uzavřel poslanec.

Předseda strany Ondřejka Liška stojí za svým kolegou. "Teď je na tahu vláda a pan premiér. Na přímou otázku přímá odpověď, to jediné, co od kabinetu očekáváme," řekl ParlamentnímListům.cz.

"Nedovedu si představit, že by premiér nereagoval na interpelace. Na tu odpověď mám právo já jako poslanec, a mají na ni právo obyvatelé ohrožených obcí," dodal Liška pro případ, že by se téma řešilo na čtvrtečních interpelacích.

Bursík na konferencích Strany zelených kritizova vládu kvůli odsouvání novely horního zákona  už dříve. Minulý týden ovšem přímo na jednání sněmovny obvinil úřednický kabinet z korupce.

ČTĚTE TAKÉ: Bursíkův uhelný paradox: Uznejte, že mám pravdu a já se omluvím

Na to konto premiér vyrukoval s apelem na omluvu, pokud má prý Bursík v jeho očích zůstat slušným člověkem. Mluvčí vlády Roman Prorok pro redakci ParlamentníchListů.cz dodal, že právně se premiér omluvy dožadovat nebude.

Bývalý ministr a současný ministerský poradce na resortu životního prostředí případnou omluvu podmínil splněním několika bodů, na kterých i po úterní konferenci trvá.

Od předsedy vlády chce vysvětlit, proč téměř schválenou vládní novelu zákona nechal prostřednictvím argumentů ministerstva průmyslu stáhnout ze sněmovny. Proč při rozhodování vlády nezohledňuje kompetenci ministra životního prostředí, a proč při rozhodování argumentuje neexistujícím dokumentem - připravovanou energetickou koncepcí. Přičemž žádá, aby Fischer tyto údajné chyby uznal a napravil.

Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Černý

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ Distribuce vybudovala v Dětmarovicích moderní transformovnu za 630 milionů korun

16:14 ČEZ Distribuce vybudovala v Dětmarovicích moderní transformovnu za 630 milionů korun

Společnost ČEZ Distribuce uvedla do provozu novou moderní transformovnu 110/22 kV v Dětmarovicích. V…