Podle Evropského bankovního úřadu (EBA) budou evropské banky na rekapitalizaci v případě nastavení ukazatele kapitálové přiměřenosti na devíti procentech potřebovat 80 miliard eur. To je ale o poznání méně, než kolik předpokládali mnozí analytici i Mezinárodní měnový fond (MMF), který hovořil o částce 200 miliard eur.
Přes devět bilionů korun
"Českých bank by se to nemělo dotknout... Rekapitalizace není téma pro Českou republiku," řekl Zídek. Není to sice ideální řešení, protože to bude znamenat opět zátěž pro veřejné rozpočty a daňové poplatníky, ale týká se to zatím hlavně eurozóny, podotkl Zídek.
ČR pak potřebuje, aby se eurozóně podařilo vyřešit současnou vážnou situaci a nejistotu, které kvůli dluhové krizi existuje. Praha je tak podle Zídka ochotna podpořit řadu opatření, které eurozóna předloží.
Například podle výzkumného sdružení Open Europe budou banky v EU v případě odepsání řeckého dluhu ve výši 60 procent a portugalského ve výši 25 procent potřebovat rekapitalizaci ve výši 260 až 373 miliard eur (až 9,3 bilionu Kč).
Související:
Nečas si zavazuje své straníky: Přijetí eura jedině s referendem
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp