Vstoupili jsme do nového roku. Jak byste hodnotila uplynulý rok z osobního hlediska?
Z osobního hlediska každý z nás hodnotí uplynulý rok podle vlastních prožitků. Ty, které jsme prožili se svými blízkými. Ať již bolestivé, či radostné emoce, které doprovázejí život každého jedince. Nečekaná úmrtí blízkých, kteří měli vzhledem ke svému věku právo žít, radost z narození potomků, úspěchy v práci, zmar z nespravedlnosti, které čelíme, lásky a zrady. Žal střídá radost, bezvýchodnost se mění v naději. I pro mě byl uplynulý rok stejný jako pro miliony občanů naší země. Mnozí z nás si dávají závazky, předsevzetí do nového roku při půlnočním přípitku. Já to nedělám.
Osobní vnímání je důležité, ale tím podstatným je celospolečenský vývoj, který pak utváří prostor pro to, abychom mohli žít šťastný a spokojený život. A ten je velmi tristní.
Jak tedy vnímáte celospolečenský, světový vývoj, který je podle vás tristní? Je to vývoj v zahraniční politice, nebo u nás?
Jsou to spojené nádoby, které nelze od sebe oddělit. Pojďme tedy k vývoji u nás. Opravdu to všechno tak, jak odpovídám, otisknete? Nebo se dočkám „trezorového“ rozhovoru jako nedávno v Radiu Univerzum? Kdy nakonec „cenzura“ rozhovor neodvysílala, že se opakovaně vyjadřuji, že za vše mohou nekompetentní politici…
Rozhovor zveřejníme tak, jak odpovídáte. U nás se necenzuruje.
Obávám se, že se rychlými kroky blížíme k policejnímu, diktátorskému státu. Například nedávný přílepek k trestnímu zákoníku, který hovoří o trestném činu, když někdo zdánlivě pracuje ku prospěchu zahraničních mocností. Tento paragraf je zcela nejasně formulován a může vést k pronásledování kohokoliv. To jsem jen tak namátkou vzpomenula, protože vím, co dokážou struktury v našem státě provádět s nevinnými, a naopak zločin pokrýt.
Vláda a naši politici stále nepochopili, že je nutné se konečně starat o prosperitu naší země, hájit národní zájmy. Bez cenově přístupných energií to ale nejde. Přesto představitelé státu lidem bijí do hlavy, jak se bez ruského zemního plynu obejdeme. Několik let opakuji, že to není pravda – neobejdeme se. A když, tak za cenu ekonomické destrukce naší země. A to opravdu občané chtějí? Chtějí mít nejvyšší ceny energií, chtějí padat nejen do energetické chudoby? Přestaňte lidem lhát, lžete jim téměř ve všem.
Zemní plyn se přestal 1. ledna 2025 přes Ukrajinu přepravovat. Zatím nepociťujeme jeho nedostatek. Tak v čem vidíte problém?
Je velmi těžké hluchému něco říkat, když nezná znakovou řeč a neumí odezírat. Tak je to s tím ruským plynem.
Politici si melou svoje bludy a nehledí na to, co se děje kolem nich a co říkají odborníci. Tím myslím skutečné odborníky, nikoliv ty, kteří jedou na populistické vlně a stávají se odborníky na každé téma, aniž by měli pro danou oblast vzdělání a dostatečnou praxi.
V době pandemie se stali samozvaní odborníci okamžitě epidemiology, v jiných oborech to byli energetici, ekologové, politologové, ekonomové, klimatologové. Většinou to byli vo...é, kterým politici bezmezně naslouchali, nebo si je do vysokých pozic sami najmenovali, aby lid oblbovali „odborně“. Dostali prostor v médiích. A co chcete víc. Nakonec se drželi novodobého hesla „Vším jsem byl rád, přestože jsem nevěděl, co to obnáší, ale hlavně, že to sype…“
A to je ta cesta do pekel, kterou nyní absolvujeme. Nekompetentní politici a k tomu tito rádcové. Z toho se dostat nebude vůbec jednoduché, pokud nedojde k razantní proměně.
To, že byla zastavena přeprava zemního plynu přes Ukrajinu neznamená, že ruský plyn do Evropy není dodáván. Je stále dodáván nejen potrubními systémy, ale i zkapalněný. Jeho spotřeba v Evropě je stále velmi vysoká a připravované a realizované změny v energetice jen potvrzují, že bude nadále jeho spotřeba narůstat. Plynové elektrárny, plynové záložní zdroje, paroplynové elektrárny. Tyto změny probíhají k zajištění energetické bezpečnosti a ruský plyn je ekonomicky výhodný.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Huml