Chci plat jako modelka, žádá senátor. Vláda na to zřídila orgán

15.10.2011 21:16 | Zprávy

Senátor Jaroslav Kubera (ODS) je přesvědčen o tom, že když přestane úplně existovat Rada vlády pro rovné příležitosti mužů a žen, tak to bude jen dobře. V tomto případě jde totiž jen o vyhazování peněz a „normální ženy“ o nějaké genderové organizace ani nestojí. Když se prý téma dovede ad absurdum, tak podle něj tato kancelář může také vymyslet třeba takovou blbost, aby městskou dopravou jezdilo padesát procent žen a padesát procent mužů. I Svaz mužů má jasno. „Ta témata, kterými se Rada dosud zabývala, tak to je jen utrácení peněz,“ tvrdí viceprezident Svazu mužů Miroslav Salač. Naopak feministky si svůj „džob“ chrání. „Je to užitečný orgán, ale jen když pracuje,“ tvrdí.

Chci plat jako modelka, žádá senátor. Vláda na to zřídila orgán
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad vlády České republiky

V souvislosti s informací, že Rada vlády pro rovné příležitosti mužů a žen se v zimních týdnech znovu rozjede a bude mít i svého nového šéfa, kterým se podle premiéra Petra Nečase stane ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, se rozproudily debaty o tom, zda skutečně je tento orgán zapotřebí. Rada totiž prakticky od loňského roku nepracovala, ale nyní se přesouvá z Úřadu vlády právě na Drábkovo ministerstvo.

Více zde:  

Podle senátora a primátora Teplic Jaroslava Kubery ovšem „nepráce" tohoto výboru vůbec nebyla poznat a když doteď nikomu nechyběla, tak ani do budoucna asi zapotřebí není.

„To je ta skupinka lidí, kteří si vnukli myšlenku, že oni vědí všechno, vědí, co je správně, takže budou zdaňovat tučná jídla, v kolik hodin máme jít spát, kolik máme vážit. To jsou ti regulátoři, kteří by regulovali a regulovali a to tak dlouho, až by sami sebe uregulovali. A mohli by nakonec vymyslet i takovou blbost, aby městskou dopravou jezdilo padesát procent žen a padesát procent mužů," řekl v této souvislosti ParlamentnímListům.cz Kubera.

Podle něj je tato otázka jen o tom, aby se mohly penízky od státu přeskupovat do pytlíčku, v němž jsou témata, která ani ženy ve skutečnosti nechtějí. „Jde jen o odčerpávání peněz. Většina normálních žen vůbec nic takového nechce. Klasická diskriminace žen - to je v pořádku. Rada vlády je ale úplně zbytečná věc. Kdyby to ale byla jen rada... ovšem oni to jsou i různé výzkumné a pedagogické ústavy, které čerpají ohromné peníze, a jejich výsledky jsou tristní," zmínil dále Kubera.

Možná, že hybatelem jsou neukojené choutky někoho...

„Když chceme něco nevyřešit, tak na to uděláme další ústav, nebo instituci. To ale neplatí jen v Česku. Vždycky je ale za tím něco prozaického - třeba neukojené choutky někoho, kdo se tím exhibuje. Žena ale prostě nemůže nosit těžší břemena než muž. Žena je prostě odlišná a s tím nic neuděláme. A nějaké kvóty, že musejí mít politické strany 50 procent žen na kandidátce, tak to je blbost," pronesl dále senátor a známý glosátor společenských témat.

Možná jste nečetli:

Podle něj se všechny ženy, které mají ambice, určitě uplatní a to i jako manažerky. Když chtějí. „Dělat tomu nějaký institucionální rámec na Úřadu vlády - to je jako různé rady vlády pro menšiny. To už jsme zažili a proplyne to vždy jako chřipky a výsledky jsou nulové," dodal Kubera s upozorněním, že životu se má nechat volnost. Dokonce zavtipkoval, že i on by chtěl mít plat jako mají třeba některé modelky.

„Modelky mají docela dobré příjmy, ne? Také já bych mohl chtít přes nějakou organizaci příjmy jako Taťána Kuchařová," ironizuje senátor akce a tvrzení genderových organizací.

Salač: Opravdu jde o utrácení peněz

Viceprezident Svazu mužů Miroslav Salač je dosavadní prací Rady vlády docela pobouřen. „Ta témata, kterými se dosud v této radě zabývali, tak to bylo spíše jen utrácení peněz, kdy se vymýšlely různé projekty i v rámci EU, a to jen na různé feministické projekty," zmínil pro ParlamentníListy.cz Salač.

„Jestli je záměrem rady nacházení pracovního uplatnění pro absolventy genderových fakult, tak to není správně. Na každém ministerstvu je teď nějaký odborník pro vyrovnané příležitosti žen a mužů a to také není dobře," podotkl dále Salač k činnosti rady.

„Chceme, aby lidé do zaměstnání byli přijímáni podle odbornosti a ne pohlaví. To je proti přírodě a není to rozumné...My, tady Svaz mužů, jsme v té radě vlády dlouho nebyli a ani nám to neschází. Nejsme proto ublížení tím, že by nějak byla potlačována práva mužů. Nechceme tady nějaké americké feministické nesmysly. Nemáme ambici být nějací aktivní bojovníci, chceme, aby ženy zůstaly matkami, a chtějí-li zůstat doma, aby to bylo vnímáno jako poslání, a ne jako něco špatného," myslí si.

Vymysleli trafiku pro Džamilu

Salač ale velmi zkritizoval fakt, že Rada vlády bude opětovně pracovat pod ministerstvem práce a sociálních věcí, kde sice kdysi vznikla - pod působením někdejšího ministra Zdeňka Škromacha -  ale když se objevili ve vládě Zelení, tak potřebovali vymyslet trafiku pro svou členku Džamilu Stehlíkovou. „Ona dostala tu trafiku, a tak Rada vlády pro rovné příležitosti přešla pod ní," zdůraznil Salač.

„Petr Nečas vždycky ale stranil těmhle feministickým a šovinistickým projektům ještě jako ministr, což bylo správné a moudré," doplnil viceprezident Svazu mužů.

Podle něj ale vůbec není jisté, zda do rady zasedne i Svaz mužů. V této organizaci se totiž již uskupení nazvané Setkání otců profilovalo, ale byla to pouze čtyřčlenná nebo tříčlenná organizace. „Oni z nás měli asi strach, neboť jsme velicí, a měli jsme i svůj názor," dodal mnohoznačně Salač.

Feministka: Máme za sebou mnoho užitečného

To stínová ministryně pro lidská práva a rovnost příležitostí Michaela Marksová-Tominová (ČSSD) je zcela opačného názoru.

„Já se domnívám, že Rada vlády pro rovné příležitosti mužů a žen je užitečný orgán, když ale pracuje. Ona se totiž nesešla od té doby, co převzala moc tato vláda. V  té době, kdy se scházela a pracovala, tak udělala řadu užitečných návrhů," sdělila pro redakci Marksová-Tominová.

Rovnost žen a mužů je podle ní zásadní problém a to v důsledku finanční krize, kdy se se sociálními tématy takzvaně roztrhl pytel a dopady v tomto důsledku jsou mnohem větší na ženy, než na muže.

Napsali jsme:

„Tak už jen z toho důvodu by měla pokračovat dál. Ale co se týče argumentů, že to je zbytečné vyhazování peněz, tak bych ráda připomněla, že naprostá většina členů a členek to dělá dobrovolně a zdarma. A jediný, kdo je za to částečně placený, tak to je administrativní aparát. Někde jinde jsme svědky mnohem většího plýtvání," řekla dále Marksová-Tominová.

Nad stěhováním kroutí hlavou

Zdůraznila ale, že vůbec nerozumí tomu přesunu na Drábkovo ministerstvo, protože problematika rovnosti žen a mužů je klasická lidsko - právní tématika a tak má být umístěna na Úřadu vlády.

„A není to tak dlouho, co se právě tato organizace žen a mužů stěhovala z ministerstva práce a bylo to právě za vedení tehdejšího ministra tohoto úřadu Petra Nečase. Takže je pro mě naprosto nepochopitelné, že za premiéra Nečase se tato agenda stěhuje zpátky. Já ten důvod nevidím a nemyslím si, že to bude ku prospěchu činnosti rady," dodala Marksová-Tominová.

Že Rada vlády pro rovné příležitosti mužů a žen nefunguje od květnových voleb, to zdůraznila pro náši redakci i předsedkyně České ženské lobby (ČŽL)  Jana Smiggels Kavková.

„Teď jsme se jako novinku dozvěděli, že předsedat jí má ministr Jaromír Drábek," řekla Kavková.  Česká ženská lobby podle ní sdružuje 21 nevládních organizací, které se zabývají ženskými tématy.

Ženské lobby chtějí být v radě i nadále

„Česká ženská lobby měla už v té minulé radě svou zástupkyni a určitě by tam měla být i nadále, s čímž počítáme," upřesnila dále Kavková a upozornila, že v radě dříve byli náměstci ze všech ministerských resortů, zástupci neziskového sektoru a akademici. „Toto složení by mělo být zachováno," upozornila.

Podle ní je rada zapotřebí: „Těch témat, které rada řeší, je totiž mnoho. Je tam třeba výbor, který se věnuje násilí na ženách, domácímu násilí, ale máme tam i zastoupení žen a mužů v politice. Pak je tam výbor pro slaďování práce a rodiny a čtvrtý je výbor při institucionální  zabezpečení, který se zabývá například tím, nakolik dodržujeme mezinárodní závazky."

Kavková nesouhlasí ani s tvrzením obou zmiňovaných kritiků - mužů, tedy Kubery a Salače, že jde v případě rady o vyhazování peněz. Problém je podle ní spíše jinde. Na tom oddělení jsou totiž v současnosti tři lidi a nemá vedoucí.

„Do těch pozic jsou totiž obsazováni lidé s jasnou a silně konzervativní orientací, takže to má pak dopad i na samotnou činnost, To je ale podle mého názoru asi záměr, aby tato organizace a její činnost nepůsobily, jak by měly. Oni jsou jako by proti tomuto tématu.," završila dumání nad činností Kavková, která je zároveň ředitelkou Fóra 50 %.

Fórum 50 % má na své webové stránce uvedeno, že vzniklo v roce 2004 v reakci na nevyrovnané zastoupení žen a mužů na všech úrovních rozhodování. Tento problém podle Fóra nadále trvá.

Ve sněmovně je 22 procent žen

V roce 2009 klesl podíl českých europoslankyň v Evropském parlamentu podle Fóra 50 % na 18 procent, v Poslanecké sněmovně PČR zasedá 22 procent žen, v Senátu 18,5 procenta žen. Situace není lepší ani na krajské (17,6  procent) a obecní úrovni (celkový poměr žen je 26 procent, ve statutárních městech pouze 22,8 procent). 

Paritní zastoupení na všech úrovních rozhodování považujeme za základ pluralitní demokratické společnosti. Všemi svými aktivitami usilujeme o vytvoření společnosti s vyrovnaným zastoupením žen a mužů v politice a ve veřejném životě. Hlavním principem naší činnosti je nadstranickost, naším posláním je měnit politiku a její společenské vnímání, měnit společenské vnímání rolí žen a mužů ve veřejném životě, podporovat ženy ve vstupu do politiky a podporovat stávající političky ve výkonu jejich funkcí," dodává organizace na svém webu.

Zasedání Rady se konají podle potřeby, nejméně třikrát ročně

Webová stránka Vlády ČR pak k Radě vlády pro rovné příležitosti uvádí, že post předsedy skutečně není dosud obsazen. Není tam jmenován ani místopředseda.

„Rada vlády pro rovné příležitosti žen a mužů (dále jen Rada) je stálým poradním orgánem vlády v oblasti vytváření rovných příležitostí pro ženy a muže. Rada byla zřízena usnesením vlády ČR č.1033 ze dne 10. října 2001," píše se na vládním webu k působnosti organizace.

Rada připravuje návrhy směřující k prosazování a dosažení rovných příležitostí pro ženy a muže. Koordinuje například základní směry resortních koncepcí v oblasti rovných příležitostí pro ženy a muže a stanovuje okruh priorit pro projekty resortů na podporu realizace rovných příležitostí pro ženy a muže. Jako další bod činnosti vláda uvádí identifikaci ve společnosti a nastolování aktuálních problémů v rovných příležitostech pro ženy a muže a hodnotí efektivitu naplňování principu rovnosti žen a mužů.

„Zasedání Rady se konají podle potřeby, nejméně však třikrát ročně. Informace o činnosti Rady jsou přístupné veřejnosti na webových stránkách Úřadu vlády. Rada nemá pravomoc prošetřovat stížnosti občanů na porušování principů rovnosti žen a mužů. Organizační, odborné a administrativní práce a zveřejňování informací o práci Rady zajišťuje sekretariát Rady, který je organizační součástí Úřadu vlády," dodávají pak vládní úředníci.

Vznikl tam Národní akční plán prevence domácího násilí

Smiggels Kavková k tomuto výčtu doplnila, že práce rady je vidět i v legislativní oblasti.

„V minulém volebním období tady třeba vznikla novela volebního zákona, která by zaváděla kvóty pro volby do sněmovny, krajů a hlavního města Prahy a vlastně vznikla v rámci jednoho z těch výborů. Na radě vlády vznikají ale i materiály jako je Národní akční plán prevence domácího násilí apod. Nejsou to přímo legislativní návrhy, neboť to je jen poradní orgán vlády. Teď ty legislativní návrhy bude tedy předkládat ministr Jaromír Drábek, který radě bude předsedat," dodala Smiggels Kavková.

Čtěte také:


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústecký kraj: První zasedání Bezpečnostní rady kraje v novém složení

11:14 Ústecký kraj: První zasedání Bezpečnostní rady kraje v novém složení

Proběhlo první zasedání Bezpečnostní rady Ústeckého kraje v novém složení, pod vedením hejtmana Rich…