Důchodci nemají na chleba, do festivalů ale stát dává miliony. "Šetření" po česku

22.10.2011 14:50 | Zprávy

Každý den se česká veřejnost dozvídá, co vše zase bude zdraženo, jak budou snižovány sociální dávky a důchody. Ruku v ruce tím dostává stejnou porci zpráv o drzém tunelování, rozkradených dotacích a marnotratném plýtvání, například na různých filmových festivalech. Podle odhadů se jich u nás ročně koná více než 160, v průměru tedy obden. Stát do nich nalévá miliony.

Důchodci nemají na chleba, do festivalů ale stát dává miliony. "Šetření" po česku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Příkladem je festival Tourfilm, který se nedávno konal v Karlových Varech. Na účet státu se na něj sjeli dobrodruzi, různé hvězdy a hvězdičky a podstatnou část programu i nákladů ukrojily rauty, party a „mejdánky".

Tato mezinárodní přehlídka, na níž soutěží filmy a videa s tématikou cestovního ruchu, má přitom dlouholetou, slušnou tradici. Z kdysi nesmírně populární události  s výmluvným sloganem o cestě kolem světa za pár korun, se v současnosti stala skomírající akce, v níž je soutěž filmů vytlačena na okraj. Zatímco dříve měl Tourfilm parametry srovnatelné s „velkým" filmovým festivalem, filmy se promítaly ve velkém sále Thermalu, Grandhotelu Pupp, či na Vřídelní kolonádě za účasti tvůrců, dnes se tzv."rekordní počet" projekcí v tichosti odehrává v poloprázdném malém sále. Většina filmů má přitom mizernou úroveň.

  • Porcování medvěda poslanců stálo 58,5 miliardy
  • Poslanci poslali osm miliónů do jiné vesnice
  • Záhadný týden, aneb lázně v Himalájích

    V přehlídce rozbujelých doprovodných akcí se navíc ztrácí samotný smysl festivalu. V posledních letech se rozrostl do záhadného tzv. Festivalového týdne, jehož součástí je vedle Tourfilmu i nový Lázeňský festival. V tiskové zprávě k Festivalovému týdnu se uvádí, že je „jednou z aktivit, jíž se pořadatelé snaží přilákat do českých lázní co nejvíce tuzemských turistů".

    To je v době, kdy je lázeňská péče ohrožena omezením úhrad, jistě chvályhodné a potřebné. Jenže, ve skutečnosti byl celý letošní ročník zaměřen na propagaci Himalájí. Hlavní hvězdou festivalu se stal švýcarský dobrodruh Bertrand Piccard. vedle něj líčili svoje cestovní zážitky známí čeští cestovatelé, či herečky Jana Paulová a Iveta Blanarovičová. Dětský den zase zpestřila Dáda Patrasová. Propagace lázeňství se omezila na akci v jednom z karlovarských obchodních center. Pořadatelé tam doslova vozili dříví do lesa.

    Více o festivalech čtěte ZDE

    Rozmarné radovánky stojí stovky milionů. Ředitel neví kolik

    ParlamentníListy.cz proto zajímalo, kolik takové rozmarné festivalové radovánky stojí. Již na tiskové konferenci novináře překvapilo, že na tuto otázku přesně nedokázal odpovědět ani generální ředitel CzechTourismu Rostislav Vondruška. Vysvětlil, že s takovou otázkou nepočítal. Požádali jsme proto tiskové oddělení Czech Tourismu, odpověď jsme dodnes nedostali.

    Ředitel se vytáčel, ministerstvo povolilo

    Sdílnější a ochotnější byl tiskový odbor ministerstva pro místní rozvoj, pod nějž tato agentura spadá jako příspěvková organizace. Na otázku, jakou částkou stát dotuje agenturu Czech Tourism a jak je ministerstvem vyhodnocována jeho činnost a efektivita vynaložených prostředků, redakci Jan Dvořák odpověděl: „Rozpočet agentury CzechTourism v letošním roce činí necelých 404 milionů korun a dalších bezmála 115 milionů korun agentura získala z evropských fondů. Agentura je jako jediná v ČR nositelem a jasnou zárukou všech komplementárních efektů, je v kontaktu se regionálními subjekty, poskytujícími turistickou nabídku a požadovaný servis. CzechTourism může jako instituce s celostátní působností a s tím i souvisejícími přehledy, statistickými údaji, sběry informací ovlivňovat propagaci domácího cestovního ruchu. Efektivita její činnosti je ministerstvem pečlivě monitorována a hodnocena. Navíc je její činnost samozřejmě ostře sledována odbornou veřejností, která vysoce hodnotí celou řadu projektů z dílny CzechTourism."

    Kauza Patera. Další miliony?

    Zajímalo nás také, jaké je stanovisko ministerstva ke kauze exposlance Patery, který je předsedou představenstva firmy České lázně v Evropě, do níž jdou státní dotace na tzv. lázeňský festival: „CzechTourism podporuje projekt Karlovarsky týden, kam patří i Tourfilm a SpaLife Festival částkou 4 miliony korun. Ostatní náklady nesou partneři projektu, mezi nimi i České lázně v Evropě o.p.s. Tourfilm patří jako značka Czechtourismu, který přímo společnosti České lázně v Evropě letos platí letos 850 tisíc za organizaci lázeňského festivalu. Tato částka byla řádně vysoutěžena již v roce 2008," uvedl Jan Dvořák. Je evidentní, že ani tiskový odbor ministerstva se v záhadném Festivalovém týdnu moc nevyzná.

    Občerstvení za statisíce

    Samotný festival Tourfilm prakticky trvá jen dva dny, jeden den je slavnostně zahájen a druhý den stejně slavnostně zakončen. A to nijak skromně. Velkolepě ve slavnostním sále Grandhotelu Pupp. Parlamentní Listy.cz se zajímaly, kdo například uhradil závěrečnou recepci. K velkému překvapení jsme zjistili, že karlovarský magistrát. Potvrdila nám to tisková mluvčí Michaela Kousalová:

    "Objednávka na zajištění občerstvení pro 260 osob na závěrečný slavnostní večer konaný dne 7. 10. 2011  v rámci Karlovarského týdne byla v celkové částce 195 tis. Kč vystavena přímo pro Grandhotel Pupp. Tuto částku schválila rada města. Město Karlovy Vary se tímto podílelo na organizaci prestižní mezinárodní akce, kdy se jméno našeho města skloňuje v řadě zemí na celém světě. Město Karlovy Vary ze svého rozpočtu podporuje za rok řadu kulturních i sportovních akcí, které slouží k propagaci města. Z poskytnutých částek jsou poté hrazené různé náklady na akci (samozřejmě se souhlasem rady města), mezi kterými může být např občerstvení a podobně." Dodejme, že občerstvení v luxusním Puppu stálo 750 korun za jednu osobu!

    Čtěte také: Lynčování. Bartoška zakázal dokument o zdevastovaných lázních

    Opoziční zastupitel Edmund Janisch (ČSSD), člen komise lázeňství a cestovního ruchu, považuje festival Tourfilm za užitečný a dokonce bojoval za jeho záchranu: "Ale někdo to musí proboha kontrolovat. Propagovat Himaláje na úkor Varů rozhodně není dobré. Kdo si může dovolit tam jet? Je to tip pro hrstku vyvolených. Samotné Vary přitom propagaci potřebují jako sůl, neustále kritizuji, že naše město nemá dosud pořádné infocentrum a že byl zrušen odbor lázeňství a cestovního ruchu. Vrátil jsem se z měsíčního pobytu ve Františkových Lázních a musel jsem se jako Varák docela styděl. Ve srovnání s námi jsou tam mnohem dál," řekl ParlamentnímListům.cz zklamaně Janisch.

    Více čtěte:

    Exposlanec Patera rozporcoval medvěda a sobě prý "přihrál" pět milionů

    Klaus na karlovarském festivalu. Hlavně se nesmí potkat s Havlem

    Foto: Hans Štembera

    Tento článek je uzamčen

    Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

    Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

    reklama

    autor: Hana Čechová

    Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

    odchod do důchodu

    Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

    Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


    Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

    Další články z rubriky

    Centrum dopravního výzkumu: Testování technologií pro bezpečnější dopravu

    7:31 Centrum dopravního výzkumu: Testování technologií pro bezpečnější dopravu

    Na brněnském výstavišti vznikla nová inovační platforma BVV Living Lab, zaměřená na testování a vývo…