Emigrací nic nevyřešíte, situace není bezvýchodná, radí Čechům chartista

31.05.2011 4:51 | Zprávy

Neutěšená situace na české politické scéně dohání řadu lidí k depresím, některé i k úvahám o opuštění země. Podle někdejšího chartisty a bojovníka za demokracii, biskupa Václava Malého, ale situace v Česku rozhodně není tak tristní, aby ji bylo nutné řešit podobně radikálními způsoby.

Emigrací nic nevyřešíte, situace není bezvýchodná, radí Čechům chartista

Vnitrovládní politické půtky v poslední době výrazně narušily důvěru a důvěryhodnost celé politické scény i víru veřejnosti v demokratické uspořádání. Mnozí lidé tak v rámci protestů proti vládě a současné politické garnituře uvažují o občanské neposlušnosti. Nebo dokonce o emigraci.

Psali jsme:
Profesorka Dvořáková má strach: Lidé vyjdou do ulic. A bude to zlé
Část ODS vyzvala Nečase, aby vládl bez VV. Kníže varuje před Tluchořem
SLEDUJEME TÉMA: Vládní krize

Podle biskupa Václava Malého ale není současná situace, i přes klesající důvěru v politiku i věci veřejné obecně, tak tragická. "Nejsem pesimista, věřím v ozdravení politické scény, situace není bezvýchodná," uvedl pro ParlamentníListy.cz muž, který za socialismu podepsal Chartu 77 a posléze se řadu let musel oficiálně živit jako topič.

I přes současné korupční a další skandály zmítající českou politickou scénou však nezastírá, že už v roce 1989, kdy se podílel na obnově demokracie a moderoval řadu lidových setkání, tušil, že Češi nebudou mít na růžích ustláno.

"Nedělal jsem si iluze, byla to naivita, že se změní mentalita," dodal někdejší chartista, který se za minulého režimu podílel i na vydávání katolického samizdatu.

Dále čtěte:
Havlova známá Šiklová: Češi se stydí, že drželi hubu. A odnáší to Václav
Miliardář Bakala: Je ostudné, jak se národ chová k Václavu Havlovi 

Bublina jménem Véčka

I přes vrozený optimismus ale Malý cítí jistou deziluzi. A to zejména v souvislosti s praktikami v nejmenší vládní straně, Věcech veřejných, a podmínkami, které si tato partaj klade.

"Věci veřejné ukázaly politickou nezralost a aroganci. Ukázalo se, že to byla jenom bublina," uvedl biskup, který ale jinak příliš konkrétní ohledně politické garnitury být nechtěl. Prý mu to nepřísluší.

Neodpustil si ale obecnou kritiku současných politických špiček. Její členové prý nejsou schopni respektovat názor odlišně zaměřených politických stran. I přesto, že je třeba správný.

Zralí a dospělí? V politice moc ne

"To umí pouze zralý a dospělý politik," komentoval Malý. Na dotaz, zda lze takto vybavenou osobu najít i v současné vládě, ale odpověděl vyhýbavě. Ve vládě podle něho sice prý jsou jednotlivci, kteří mají dobrou vůli, jako celek ale vláda příliš vyspěle nepůsobí.

A to zejména kvůli mnoha kauzám, které v průběhu nedlouhého trvání jejího vládnutí, otřásly její stabilitou. "Ti zloději měli být exemplárně potrestáni, to se neděje, kauzy jsou vždy zameteny pod stůl, lidi to demotivuje," postekl si biskup, který před lety bojoval za obnovení demokracie.

Ve vleku svého optimismu ale uvedl, že i přes to, že situace v ČR není příliš ideální, emigrací by si lidé příliš nepomohli. "Představy, že západní demokracie jsou ideál, jsou naivní," uzavřel biskup s tím, že v lepší zítřky věřit nepřestává.

Emigrovat chce 80 procent mladých?

Malého optimismus zhodnotil pro redakci i sociolog Ivan Gabal. Podle něho jsou nálady bažící po emigraci mezi mladými lidmi velmi výrazné. A nelze je podceňovat. "Nedávno jsem byl přednášet na střední škole a udělalo to na mě dojem, že sedmdesát až osmdesát procent mladých lidí chce odejít," uvedl Gabal pro ParlamentníListy.cz.

Psali jsme:
Hydepark ovládli mladí a nespokojení. Chtějí emigrovat

Důvod za touhou opustit zemi vidí zejména malý prostor pro pracovité a kvalifikované lidi, kteří jsou znechuceni současnými nomenklaturními praktikami. V tuzemsku tak prý nevidí životní šance a pespektivu.

"Řada mladých lidí už v zahraničí byla, a poté, co se do ČR vrátila, chce znovu odejít," vysvětlil sociolog další možný důvod touhy tuzemské mládeže zemi opouštět.

Slabší chtějí emigrovat

Podobných tendencí si všímá ale také  třeba doyen české politiky, čestný předseda sociální demokracie Valtr Komárek. "Hodně s lidmi hovořím, slabší povahy mluví dokonce o tom, že by emigrovaly," popsal ParlamentnímListům.cz své zkušenosti z rozhovorů s běžnými občany. 

Obavy z rostoucí celospolečenské nespokojenosti má ale i politoložka Vladimíra Dvořáková. "Hrozím se toho, až lidé vyjdou do ulic, protože není žádná jiná únosná alternativa toho, co by mělo následovat. Netroufám si odhadnout, co všechno se pak může stát a už teď si jen přeju, aby to, pokud je to vůbec možné, dopadlo dobře," svěřila se před nedávnem redakci.

Více čtěte:
Globální profesor: Vážný problém. Radikalizují se už i fanoušci reforem
Jdou si po krku každý týden. John se směje výhrůžkám Nečase
Nečas varuje Věci veřejné, že odejdou z vlády
Počkejte, co udělá Nečas, mírnil Bárta své lidi toužící po opozici

Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jana Šulcová

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Povodí Moravy: Generální oprava plavební komory ve Veselí nad Moravou

13:21 Povodí Moravy: Generální oprava plavební komory ve Veselí nad Moravou

Povodí Moravy zahájilo komplexní opravu takřka 90 let staré plavební komory ve Veselí nad Moravou. P…