Podle Večeři je velký rozdíl mezi tím, co třeba člověk najde na jídelním lístku, a mezi tím, co je ve skutečnosti na talíři. Vězeň třeba vidí nápis „svíčková", ale na talíři to je prý jídlo, které se nedá pozřít. A dostávají „jen" čtyři knedlíky.
Související: Velká vzpoura kriminálníků překažena. Za čtyři minuty chtěli ovládnout věznice
„Vězení má být odstrašující," uvedl ale v pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Podle jeho slov máme v Česku největší recidivu vězňů v celé Evropě, to znamená, že se zde lidé často vrací opět do vězení. A důvodem určitě nebude to, že bychom zde měli tvrdé podmínky. „Kdyby to bylo tak špatné, jak říkáte, pánové, bylo by to jinak," kroutil hlavou Pospíšil.
Bývalý vězeň Večeřa ale pokračoval. Je prý celkem časté, že vězeň po propuštění dostane 200 korun, a když nemá rodinu nebo zázemí, musí se za tuhle částku dostat nějak domů. A nemá ani jídlo.
„Já raději dám peníze důchodci než vězni," řekl na to ministr. A vyjmenovával další možnosti - vězeň si prý může dodělat střední školu a může na sobě pracovat, tím se pak připraví na „svobodu" a následnou cestu domů. Navíc kdo chce, může ve vězení pracovat.
Čtěte reportáž: Byli jsme v kriminále. Porno mají vězni zakázané, mohou jen erotiku
„Ti lidi by chtěli pracovat, ale nikdo jim práci nedá. Já jsem to viděl, já nemám důvod lhát," hádal se Večeřa. Pospíšil na to odvětil, že v českých věznicích pracuje 60 procent vězňů, zbytek nechce. Podle oponentů ale prostě nemají možnost.
„Jenom výjimečně se setkáváme s tím, že propouštěný člověk má menší hmotnost, než když nastoupil," podpořil ministra ředitel Vězeňské služby Jiří Tregler. Tím odmítl, že by v českých věznicích byla nějak porušována lidská práva. Navíc zástupci vězňů ani žádné konkrétní příklady neuvedli. Tvrdili například, že vězeň se může jen jednou týdně osprchovat v teplé vodě. Což je pravda, ale pořád má denně možnost vykoupat se ve studené. „Pochopte tu společnost, nemůže vězňům platit permanentně teplou vodu," odůvodňoval ministr.
Aby z toho nebyla rekreace ROH
V tu chvíli dostal slovo pobouřený důchodce, pan Nop. „Moc se zajímáme o vězně, ale málo myslíme na ty chudáky, na oběti trestných činů," upozornil. „Abychom pak z toho neměli rekreaci ROH," poznamenal ironicky.
„Kdyby si vězni chválili, jak je to správné, něco by bylo špatně," dodal také Pospíšil. „Všichni v této zemi musíme šetřit, tak i vězni, když je platíme," pokračoval. A naznačil, že i kdyby Česko mělo peníze na věznice, bylo by špatné vězňům ještě přilepšit. Naše podmínky jsou prý stejné jako třeba v Německu.
„Jak říkal pán na rádiu, řezat, řezat, řezat," opakoval senior jeden vzkaz pouštěný z rádia Impuls. „Je tam rezerva pracovníků ostrahy, že se tohle může stát," dodal pan Nop k nedávnému incidentu, kdy málem došlo ke vzpouře. Advokát, který zastupuje vězně, navíc dodal, že o neschopnosti Vězeňské služby taky vypovídá to, že stále nebyl v kauze nikdo obviněn. „Vyšetřuje to policie, Vězeňská služba to pouze odhalila," opravil ho nakonec Pospíšil. Policie už nespadá do jeho resortu, ale na vnitro.
Čtěte více:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan