Papež navrhuje, aby splátky zemědělců nově zahrnovaly také úrok vypočtený v souladu s unijními předpisy.
"Svým návrhem chci rychle a účinně řešit obtížnou situaci, v níž se ocitli především drobní zemědělci. Pokud si dnes chtějí koupit půdu, obvykle si ji nemohou bez dostatku finanční hotovosti dovolit," zdůvodnil svoji iniciativu Papež.¨
Sladění s legislativou EU
Drobná právní úprava podle něj sladí národní legislativu s unijními předpisy. Tím napraví dnešní stav, který podle něj poškozuje mnoho českých zemědělců. "Jsem přesvědčen, že naleznu podporu u všech politických stran," poznamenal místopředseda zemědělského výboru. Ten pozměňovací návrhy se zmíněnými úpravami předkládá k vládní novele zákona o podmínkách převodu zemědělských a lesních pozemků z vlastnictví státu na jiné osoby a zákona o Pozemkovém fondu České republiky. Novela primárně řeší podmínky, za nichž mohou v Česku kupovat státní půdu cizinci.
Červnové zastavení splátkového prodeje půdy vzbudilo nevoli zemědělských organizací. Šéf Agrární komory Jan Veleba tehdy podotkl, že většina státní půdy už byla podle doposud platných pravidel prodaná. Omezení prodeje by podle něj vytvářelo nerovnoprávné prostředí. Krok Pozemkového fondu Agrární komora označila za důsledek lobbingu skupin, které se ke zbývající půdě chtějí dostat buď pro sebe, nebo k následnému prodeji cizincům.
Novela zákona o privatizaci státní půdy souvisí s novelou devizového zákona, která zrušila zákonné omezení nákupu zemědělské půdy pro cizince. Podle ministerstva zemědělství do budoucna umožní nákup státní zemědělské půdy občanům EU nebo státním občanům zemí, které jsou smluvní stranou dohody o Evropském hospodářském prostoru, anebo občanům Švýcarska.
Novela má podle MZe rovněž zabezpečit prodej zemědělských pozemků farmářům, kteří na nich již hospodaří. Podmínkou bude, aby plocha pole činila nejméně deset hektarů a zemědělci na ní hospodařili aspoň 36 měsíců.
Související:
Ministr Fuksa: Čeští zemědělci vydělali v loňském roce přes šest miliard korun
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp