Grebeníček nám napsal o Václavu Havlovi: Byl to politický rasista

12.12.2012 15:47 | Zprávy

Prezident republiky Václav Klaus se pro ParlamentníListy.cz exkluzivně vyjádřil ke knize Petra Hájka Smrt v sametu, ve které autor mimo jiné ostře kritizuje Václava Havla. Klaus uvedl, že Hájkovu kritiku Havlovy historické úlohy v podstatě sdílí. ParlamentníListy.cz oslovily politiky, zda ji sdílí také. Zareagoval také poslanec KSČM Miroslav Grebeníček.

Grebeníček nám napsal o Václavu Havlovi: Byl to politický rasista
Foto: kscm.cz
Popisek: Miroslav Grebeníček, poslanec KSČM

„Václav Havel byl všechno, jen ne demokrat. Žil v nedemokratickém režimu, byl jím pronásledován a vězněn, ale demokracii nikdy nevěřil a opovrhoval jí,“ napsal ve své knize například Hájek.

Hájek je povinná četba

Klaus se explicitně nevyjádřil k jednotlivým tezím knihy, ale obecně uvedl, že Hájkovu kritiku Havlovy historické úlohy v podstatě sdílí.

„Hájkovou knihu považuji za přínosné číst a v mnohém se z ní poučit za předpokladu, že se od této její polohy umíme oprostit. Kniha je skvěle napsána a je nemilosrdnou politologickou a sociologickou kritikou současného postmoderního, postdemokratického, postpolitického  světa a jeho hlavních protagonistů. Autorovu kritiku historické role Václava Havla (nikoli všechny Hájkovy, v této souvislosti použité expresivní a nadsazené výrazy) v podstatě sdílím,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Václav Klaus, který ale nesouhlasí s katolickým světonázorem Hájka, ze kterého kniha vychází.

Politický rasista a válečný štváč Havel

Kritiku Václava Havla poslanec KSČM Miroslav Grebeníček sdílí. „Pokud jde o přístup Václava Havla k parlamentní demokracii, k dodržování základních lidských práv českých občanů a k dodržování mezinárodních úmluv o lidských právech, zaznamenal jsem z jeho strany velmi podivné přístupy, které byly mnohdy v hrubém rozporu s dobrými mravy, ale i s Ústavou České republiky a platnými zákony a mezinárodními úmluvami o lidských právech, kterými je republika vázána. V domácí politice se pro Havlovo obcházení ústavy a pro jeho diskriminační přístupy k občanům podle sociálního zařazení nebo podle přesvědčení a názoru prosadilo označení ´politický rasisimus´,“ uvedl poslanec pro ParlamentníListy.cz.

„V zahraniční politice pak se běžně dopouštěl porušování platného zákona na ochranu míru výzvami k válečným akcím, podporoval agrese Spojených států a NATO a mlčel k válečným zločinům a zločinům proti lidskosti, ale i k hrubému porušování základních lidských práv, pokud se toho dopouštěly vlády NATO nebo vlády a zájmové skupiny podporující militantní politiku Spojených států a některých dalších velmocí,“ dodal Grebeníček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo kultury: Ministr nesouhlasí s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání

16:13 Ministerstvo kultury: Ministr nesouhlasí s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání

RRTV publikovala 21.11.2024 tiskovou zprávu o nutnosti registrace všech tvůrců audiovizuálního obsah…