Hubu nám nezacpete, hřímal Zaorálek. Šikanujete sněmovnu, vrátil Nečas

03.11.2011 22:51 | Zprávy

Poslanecká sněmovna schválila zákon o snížení podpory stavebního spoření. Aby následující zákony vrácené Senátem proběhly už bez dlouhé obstrukce ČSSD, navrhla ODS sloučit rozpravy k nim do rozpravy jediné. Tento návrh šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury také prošel. ČSSD to označila za pošlapání práv poslanců. Před půlnocí sněmovna přerušila své jednání do zítřejší deváté hodiny.

Hubu nám nezacpete, hřímal Zaorálek. Šikanujete sněmovnu, vrátil Nečas
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek během vystoupení ve Sněmovně

Sloučení rozprav znamená, že ke každému bodu již nesmí každý poslanec vystoupit dvakrát v délce příspěvku až deset minut. "Povídací" kolečko proběhne jen jednou.

Kromě sloučení rozprav bylo schváleno i snížení státního příspěvku na stavební spoření. Poslanecká sněmovna totiž přehlasovala Senát a nyní i opoziční poslance.

ČSSD ostře nesouhlasí jak se sloučení rozprav, tak s omezením času na vystoupení poslanců. Vyhrožuje vládě Ústavním soudem. Více ZDE.

Po obnovení jednání po poradě klubu KSČM měli ve 22:40 vystoupit první řečníci přihlášení do rozpravy. Slovo si však vzal místopředseda ČSSD a sněmovny Lubomír Zaorálek a prohlásil, že se jako poslanec cítí krácen na svých právech. Vzhledem k tomu, že v rozpravě je nyní projednáváno 14 zákonů naráz, má prý na okomentování každého z nich v rámci desetiminutového limitu jen cca 1,5 minuty.
Postup koalice označil za návrat před rok 1989. "Bude to tu fungovat jako Federální shromáždění před Listopadem 1989. Sejde se dvakrát za rok, každý si něco kvákne a pak se vše schválí".

"Obstrukce je 2000 let součástí parlamentarismu. Nemůžete to vyřešit tím, že tomu poslanci prostě zacpete hubu," pokračoval dále.

Po Zaorálkovi si vzal slovo premiér Petr Nečas. "Slova místopředsedy Zaorálka bychom mohli brát jako velmi závažná, kdybychom tady nebyli svědky obstrukčního chování a nekonečných pokusů o zneužívání jednacího řádu," uvedl.

"Jde tady jen o to, zda chceme umožnit malé skupince poslanců ČSSD šikanovat Poslaneckou sněmovnu," opřel se dále do sociální demokracie, která podle něj obstruovala i návrh projednávání státního rozpočtu.
"Většina Poslanecké sněmovny se nedá ušikanizovat malou organizovanou menšinou," zakončil.

Šéf KSČM Vojtěch Filip následně označil postup koalice za ohrožení fungování ústavní instituce a v citátu z ústavy připomněl právo občanů postavit se na odpor.

V tepání postupu koalice pokračuje obsáhle Bohuslav Sobotka. "To se stydíte za to, co tady ve sněmovně děláte? To nemáte argumenty? Myslím si, že to je velmi arogantní přístup," pokáral pravici za to, že sloučení rozprav a omezení délky diskusního příspěvku podle jeho názoru neobhajuje v rozpravě.
"Vláda se snaží o to, aby ten poslední obtížný hmyz, sněmovna, nebzučel. A aby vláda svou většinou prosadila své návrhy a odnesla je k podpisu k prezidentu republiky," řekl také.

Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna ve faktické poznámce označil za paradox, že dva týdny před výročím Listopadu 89 předseda KSČM s výtiskem Ústavy v ruce hájil pravidla demokracie. "A on měl pravdu," řekl Foldyna.

Vodopád ostrých slov přerušil návrh předsedy klubu ODS Zbyňka Stanjury na přerušení jednání do zítřejší deváté hodiny ranní. Většinou 133 hlasů ho sněmovna přijala.



Vývoj do 21:40

Po schválení stavebního spoření a sloučení rozpravy přišla řada na projednávání zákoníku práce. Po téměř hodinovém proslovu poslankyně Vladimíry Lesenské se slova ujal Miroslav Kalousek. Obhajoval zákon o důchodovém spoření. Hovořil s velkým důrazem na to, že už několikrát zákon vysvětloval.

„Jen si dovolím apelovat na vaši skvělou paměť, která si jistě pamatuje na tři čtení," zopakoval pak s důrazem u zákona o doplňkovém penzijním spoření Kalousek.

Prohlédněte si FOTOGALERII Nocování ve sněmovně

Podle slov ministra Jaromíra Drábka Senát vrátil zákoník práce, aniž by navrhl nějaké změny v jeho textu. Proto ho jen stručně shrnul s tím, že zákoník má více než 300 novelizačních bodů a s vyjmenováním, jaké všechny typy pracovních smluv upravuje. Požádal jako ostatní o podporu zákona v podobě, v jaké je.  

Ze zdravotnických zákonů hovořil ministr Leoš Heger o zákoně o zdravotních službách a specifických zdravotních službách. Ani o jednom nehovořil příliš dlouho, neboť bylo podle jeho názoru řečeno vše nezbytné. Na to reagoval Boris Šťastný z ODS tak, že pokud by si opozice stěžovala, že nedostala prostor zasahovat do podoby zákonů, pak existují důkazy, že by to nebyla pravda.

Související: Senát zamítl reformní zákon o zdravotních službách

„Vidíma nevidím, zřejmě se nechce vyjádřit," zažertovala si místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová, když poslanec nechtěl okomentovat jako zpravodaj zákon o zdravotních službách. Ministr Heger se pultu téměř nepustil, když ihned poté hovořil o zákoně o veřejném zdravotním pojištění.

Heger u zákona o zdravotnické záchranné službě také doporučil, aby ho poslanci přijali v podobě, jaké je. Sociální demokraté přitom navrhli několik změn a minimálně polovina senátorů ODS s nimi souhlasila.

Stejně tak premiér Petr Nečas doporučil, aby se poslanci neztotožnili se senátní úpravou podmínek pro kandidáty na ředitele nové Generální inspekce bezpečnostních sborů, jejímž úkolem bude stíhání trestných činů příslušníků a zaměstnanců policie, celní správy, vězeňské služby i samotné inspekce. Senát navrhl, aby měl kandidát právnické magisterské vzdělání a aby pět let působil mimo bezpečnostní sbory.

Související: Dvousložkové zdravotní pojištění přinese férový systém

„Já nemám žádný nový argument než ty, které jsem uvedl před tím, než se Senát rozhodl novelu zamítnout," uvedl a zároveň uzavřel Miroslav Kalousek stručně zákon o změně DPH.

Změnu zákona o pomoci v hmotné nouzi navrhuje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Tyto změny podle Drábka podporuje i Ústecký kraj. Například jeho hejtmanka z ČSSD Jana Vaňhová prý volá po změnách, které by zlepšily situaci v sociálně vyloučených lokalitách, a právě tento jeho návrh by tak měl učinit.

Státní podpora stavebního spoření bude už tvořit maximálně 2000 korun ročně. Také budou zdaněny úroky z vkladů klienta a tato státní podpora. V rozpočtu by tím mělo podle Miroslava Kalouska přibýt šest miliard korun ročně.

Související: Nečas má plán, jak zastavit obstrukci. ČSSD hrozí stížností

Schválení návrhu na sloučení rozprav provázely emotivní výkřiky z opozičních lavic, včetně skandování "fuj", "hanba" a "už je to tady".  

Sloučená rozprava ke 14 zákonům naráz byla ve 21:40 přerušena žádostí klubu KSČM o hodinovou přestávku na poradu klubu.


SLEDUJEME téma stavební spoření

Ve sněmovně nepanovala „přátelská" atmosféra ani ze strany vládní koalice. "Byla ta zkrátka taková věcná, košatá diskuse," prohlásil před hlasováním ministr financí Miroslav Kalousek. Sobotka to následně označil za typický příklad toho, jak vláda jedná s opozicí - zesměšňuje ji. O středočeském hejtmanovi Davidu Rathovi místopředseda TOP 09 zase řekl, že potřebuje asi deset pokusů, než mu dojde, že když pracuje jen deset z jeho spolustraníků, těžko se prosadí odložení jednání o zákonu.

Téměř půl hodiny pak u pultu hovořil poslanec za KSČM Miroslav Opálka.

„Tady se již nejedná o pouhou obstrukci, je to pokus blokovat celý vládní program, který byl veřejně prezentován a díky kterému dostala vláda důvěru," uvedl premiér Petr Nečas s tím, že nikdo proto nemůže být překvapen, že vláda svůj program prosazuje.

Čtěte také: Senátoři: Omezení stavebního spoření nechceme

"Je to jednoznačně protizákonné. Je to snaha o znásilnění jednacího řádu," reagoval pro ParlamentníListy.cz bezprostředně na plán koalice stínový ministr vnitra a doktor práv Jeroným Tejc (ČSSD). Někteří poslanci ČSSD dokonce vyhrožují soudem.

„Dostali se do ouzkejch a nic jiného jim nezbývá, Po analýze se pravděpodobně obrátíme na Ústavní soud," odpověděl redakci Vítězslav Jandák a pospíchal na plénum, které se rozběhlo znovu v 18:00. Jandákova slova ParlamentnímListům.cz potvrdil také místopředseda ČSSD Michal Hašek.

Vláda směřuje k předlistopadové éře

"Tato vláda trojkoalice směřuje k předlistopadové praxi, kdy se Národní shromáždění scházelo na jaře a na podzim a jedním hlasováním schválilo vše, co navrhl ÚV KSČ," sdělil redakci František Bublan. Ve stejném duchu reagoval pro redakci i poslanec Jaroslav Foldyna.

"Je to v rozporu s ústavou a znemožňuje to se poslancům vyjádřit k projednávaným zákonům. Je to bolševický postup české pravice. Už nás zřejmě čeká jen pendrekový zákon," uvedl Foldyna v momentě, kdy sněmovna schválila stavební spoření.

Související: Braný (KSČM): Stát získá haléře, aby přišel o koruny

„Výrazná minorita se pokouší trápit většinu, která chce racionálně projednávat zákony, které odpovídají prohlášení vlády České republiky," hájil se Stanjura.

Ve sněmovně proti tomuto kroku protestoval mimo jiné předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. „Mám právo vystoupit, kdykoliv se přihlásím o slovo," řekl na adresu místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Vlasty Parkanové. „Toto mé právo bylo vaším vedením diskuze narušeno," pokračoval dál. Nakonec ale námitku nepodal.

Koaliční poslanci se však nebojí případných námitek opozice u ÚS a riziko přijímají. " Je to riskantní, zvláště když už některé zákony byly zamítnuty," odpověděl redakci Viktor Paggio (VV). "Přece to teď nezabalíme. Ještě se snažíme najít vstřícný kompromis," uvedl jeho stranický kolega Josef Novotný.

ÚS - zahlceno

Ústavní soud bude mít tak pravděpodobně napilno, neboť se k němu plánuje obrátit i bývalý koaliční poslanec Stanislav Huml. Vadí mu totiž spánkový deficit.

"Napadnu u Ústavního soudu všechny zákony, které byly schváleny po více jak 24 hodinách jednání bez spánku. Neprojednala je skupina bdělých a plnohodnotných poslanců, ale parta duchů, která ani nevěděla, o čem hlasuje," uvedl Huml, jenž byl zvolen za vládní Věci veřejné, nyní ale spolupracuje s opozičními sociálními demokraty.

Čtěte také:

Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavlína Nouzová, nep, Pavel Kozdera

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…