Rusové pokračují v obkličování Pokrovsku. Z informací dostupných z otevřených zdrojů, které se na sociální síti objevují na účtu AMK Mapping, vyplývá, že na východním křídle pokrovské fronty Rusové dosáhli lepších pozic, což prý notně zkomplikuje život ukrajinským obráncům.
Má být Tomio Okamura vydán policii za plakát s černochem?Anketa
Dalšího úspěchu dosáhli Rusové v Torecku. Údajně vytlačili z města většinu Ukrajinců.
„Na západě obsadily ruské síly zbytek obytné oblasti a postoupily k Terykonu a převzaly jej pod svou kontrolu. … Na východě ruské síly dokončily dobytí obytného bloku tím, že dobyly zbývající 4patrové budovy,“ uvedl analytik na účtu AMK Mapping.
Recent reports from multiple reliable sources indicate that Russian forces continued to advance on the eastern flank of Pokrovsk and have made further progress towards the one-house "village" of Baranivka.
— AMK Mapping ???????? (@AMK_Mapping_) January 16, 2025
Russian forces advanced down two forest plantations and one treeline, all… pic.twitter.com/j6bx660Gx5
Geolocated footage indicates that Russian forces continued to advance in Toretsk and have almost pushed Ukraine out of the city.
— AMK Mapping ???????? (@AMK_Mapping_) January 16, 2025
Two main advances were made. In the west, Russian forces captured the rest of the residential area, and advanced to a Terykon, taking it under their… pic.twitter.com/2WZEuPXhNw
Server deníku New York Times oznámil, že Rusové tlačí nejen na samotný Pokrovsk.
Chcete, aby ruští lední hokejisté startovali na olympiádě 2026?Anketa
V dole pracoval i čtyřicetiletý Anton Telegin, který už se po Vánocích do dolu nevrátil. Teď žije v Kyjevě. Zaznamenal, že si spousta chlapů po některé ze směn sbalili věci a už se nevrátili. Báli se postupujících Rusů.
„Uzavření dolu, který se nachází jihovýchodně od Pokrovsku, ukončilo zoufalé úsilí Ukrajiny udržet jej v provozu až do poslední chvíle. Jako poslední funkční důl na Ukrajině produkující koksovatelné uhlí – základní palivo pro výrobu oceli – byl životně důležitý pro ocelářský průmysl země a v konečném důsledku i pro její válečné úsilí. Horníkům, kteří navzdory nebezpečí zůstali, nabídla společnost Metinvest zvýšení mezd. Aby se dostali do těžebních oblastí nejblíže frontě, museli projít kilometry tunelů, které je chránily před útoky,“ upozornil NYT.
Uzavření dolu podle amerického listu znamená tvrdý zásah pro ukrajinskou ekonomiku. Oleksandr Kalenkov, šéf ukrajinského svazu ocelářů, naznačil, že výroba oceli klesne o více než polovinu, ze 7,5 milionu tun v letošním roce na méně než 3 miliony v příštím roce. Na ukrajinskou ekonomiku to bude mít zásadní dopad. Už proto, že z oceli se vyrábějí nejen helmy chránící ukrajinské vojáky.
V roce 2023 bylo prý v dole zaměstnáno na 4500 lidí. Jenže během roku začali ubývat muži. Místo v dole se začali objevovat na frontě. A na jejich místa začaly podle NYT nastupovat ženy. Do poslední chvíle v dole zůstalo asi jeden tisíc zaměstnanců.
„Všichni doufali, že ukrajinští vojáci udrží linii,“ řekl Vjačeslav Dryha, inženýr, který na podzim opustil důl a nyní je v Charkově. Někteří zaměstnanci začali denně sledovat zprávy z bojiště a informace o ruském postupu. V září po jednom z ruských útoků v dole zemřely 4 dělnice. Práce v dole ve válečných podmínkách byla hodně obtížná. Kvůli ruským útokům vypadával proud a horníci i hornice museli čekat dlouhé hodiny, než se mohli vrátit na povrch.
Teď se zdá, že těžbě je konec.
„Upřímně, myslím, že je to konec,“ poznamenal jeden z horníků.
V této nelehké chvíli navštívil Ukrajinu britský premiér Keir Starmer, aby zpečetil „stoleté partnerství“ s Ukrajinou. O návštěvě informuje server Kyiv Independent. Spolupráce má probíhat v oblasti obrany, energetiky i obchodu.
Dohoda, založená na devíti klíčových pilířích, má podle prohlášení vlády Spojeného království posílit námořní vojenskou spolupráci mezi oběma zeměmi a posílit bezpečnost v Baltském moři, Černém moři a Azovském moři. Posílí také vědecká, vzdělávací a technologická partnerství ve zdravotnictví, zemědělství a v oblasti vývoje dronů.
Cílem uzavření partnerství je prý také snaha odradit Rusko od jakékoli další budoucí brutální akce vůči Ukrajině.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.