Inspekce šetří těžbu dřeva. Ne na Šumavě, ale v Českém Švýcarsku

23.11.2011 17:27 | Zprávy

Po lesích Národního parku České Švýcarsko běhají zaměstnanci z Inspekce životního prostředí. Mají prý prošetřit, za jakých podmínek se těží dřevo v prvních zónách Národního parku. Podnět k šetření podle informací Českého rozhlasu podal aktivista, podle kterého dochází k nelegálnímu kácení stovek stromů, navíc pomocí těžké techniky.

Inspekce šetří těžbu dřeva. Ne na Šumavě, ale v Českém Švýcarsku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dřevěné klády na Šumavě

Správa parku nechala údajně o víkendu pokácet asi 500 stromů v první zóně Národního parku. Jsou to prý především modříny a smrky. Dělníci je nařezali a dřevo nyní půjde na prodej.

Tyto smrkové a modřínové klády nařezané a naložené k odvozu pak objevil aktivista Jan Rovenský a důsledky kácení vyfotografoval. Poté snímky poslal inspektorům. Na fotografiích je podle Českého rozhlasu vidět nařezané stromy naložené k odvozu hned za cedulí s nápisem Zákaz vstupu 1. zóna Národního parku.

„Aktivista tvrdí, že stromy nebyly napadené žádným hmyzem a jediný důvod odvozu vidí v prodeji dřeva. Kritizuje také nasazení těžké techniky v první zóně," zmínilo k tomu rádio.

„Tam nemají těžké stroje co dělat. Pikantní je, že teď tam jsou a turisti tam nemůžou," řekl ve vysílání aktivista Rovenský.

Mluvčí: Těžba odpovídá schválenému plánu péče

Správa Národního parku se hájí tím, že je její postup zcela v souladu se zákonem. Mluvčí parku Tomáš Salov rozhlasu řekl, že těžba odpovídá schválenému plánu péče. Jedná se prý o jednorázovou těžbu, která v konečném důsledku povede k vytvoření plnohodnotné bezzásahové zóny. Těžba těžkými stroji je podle něj v mnoha případech ohleduplnější k přírodě než stahování dřeva koňmi.

Prodej dřeva jako důvod těžby ale park odmítl Salov ovšem připustil, že kdyby stromy zůstaly v lese, musel by národní park platit odzrnění. „Z tohoto pohledu je prodej ekonomicky výhodnější," dodal.

Mluvčí inspekce Jana Moravcová Radiožurnálu potvrdila, že se inspektoři v pondělí vydali na místo kácení. „Výsledky budeme znát tak do dvou týdnů," dodala bez dalšího vysvětlování.

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Chyba poplatníků, že jim nejde podat přiznání, sdělil nám „finančák“. Bartoš ve varu

13:24 Chyba poplatníků, že jim nejde podat přiznání, sdělil nám „finančák“. Bartoš ve varu

Tvrzení Generálního finančního ředitelství (GFŘ), že je portál finanční správy MOJE daně „plně dostu…