Fatva na Zemana?
Ministerstvo zahraničí spolupořádající zmíněnou konferenci si z toho však vrásky nedělá. „Pan Zeman se vyjadřoval jako soukromá osoba a očekávali jsme, že některé jeho názory budou razantnější. Proto jsou podobné konference pořádány. Aby se na nich každý svobodně vyjádřil. Kdyby ale podobné věci tvrdil profesionální diplomat, nemohl by ve své funkci zůstat," řekl pro ParlamentníListy.cz mluvčí ministerstva Vít Kolář s tím, že i písemné paměti vysloužilých politiků jsou mnohem radikálnější, než jejich činnost a názory v době, kdy byli politicky aktivní.
Čtěte také:
Podle Zemana je největším nepřítelem NATO islám
Paulczynski (ODS): Mírumilovný islám?
Kusák (Suverenita): Islám je náboženství veskrze agresivní
„Demokratická diskuse se zakládá na odlišných názorech. Každý ví, že expremiér Zeman je penzista se svéráznými názory," sdělil ParlamentnímListům.cz ministr zahraničí za TOP 09 Karel Schwarzenberg s tím, že on se Zemanem nesouhlasí a na soužití s islámem si musíme zvykat. Zato vyhlášený odborník přes islám Luboš Kropáček míní: „Zeman islámu vůbec nerozumí. Blábolí a říká žvásty." Fatvy, tedy výzvy k umlčení, kterou například roku 1988 ajatolláh Chomejní vyhlásil nad spisovatelem Salmanem Rushdiem, se Zeman prý bát nemusí. „Jde o vnitroislámskou záležitost. Rushdie pochází s islámské rodiny a fatva ho odsuzovala jako renegáta a odpadlíka od islámu, což se Zemanovi stát nemůže," tvrdí Kropáček.
Izrael v NATO? Ne!
„Jeho dlouhodobé názory na islám znám a vím, že jsou radikálnější. Podle mě to až tak extrémně nemyslí. Osobně vnímám problémy, které ve spojení s islámem v Evropě a všude ve světě existují. Viz 11. září, nepokoje ve Francii a další. Netěší mě to, nechci věc démonizovat, ale musí se řešit, " říká diplomaticky předseda SPOZ Vratislav Mynář s tím, že se o svého čestného předsedu, který většinu roku tráví o samotě na tvrzi na Vysočině, v souvislosti s kritikou islámu nebojí.
Čtěte také:
Lukáš Lhoťan: Islamisté a Kusák, stejné metody
Čeští muslimové podporují terorismus, šokoval jeden z nich
Škromach stručně: Imigranti se přizpůsobí nám. Ne my jim
Někteří členové Zahraničního výboru Sněmovny jsou v názorech na Zemanovy výroky skoro jednotní. „Islamizace Evropy je problém. Polsko bude zanedlouho předsedat Evropské unii a tohle jim bude jako jedno z břemen ležet na zádech. Nicméně jako pan Zeman se nedomnívám, že každý islamista je terorista. Na druhou stranu je třeba říct, že většina teroristů jsou islámští fanatici. U nich je zlé, že jim je vštěpováno, že se za spáchání násilného činu stanou mučedníky a jdou k Alláhovi," řekl poslanec TOP 09 Rom Kostřica. „Zemanovy názory nesdílím. Není pravda, že neexistují umírnění muslimové," dodal poslanec ČSSD Jan Hamáček. Oba se shodnou, že Izrael v NATO si neumí představit.
Střet civilizací
Jako podklad svých názorů Miloš Zeman již dlouhá léta jmenuje knihu Střet civilizací kontroverzního amerického politického teoretika Samuela Huntigtona, jenž zemřel v roce 2008. Ve svém stěžejním díle předvídá, že budoucí konflikty se odehrají ne mezi státy, ale mezi kulturami a civilizacemi. Jeho příznivci na to konto poukazují, že k takovému konfliktu dnes již mezi euroamerickou a islámskou civilizací dochází. „Nevěřím, že jsou umírnění muslimové a radikální muslimové. Stejně jako nevěřím, že jsou jen umírnění a radikální komunisté. Jsou jen muslimové a komunisté," přilil na konferenci ještě více oleje do ohně Zeman.
K neúnavným kritikům muslimského světa patří už léta. Na Gorbačovově fóru v Mnichově z počátku roku řekl ParlamentnímListům.cz, že se nebojí lokálních teroristických organizací jako baskická ETA či irská IRA, protože ty byly dlouhodobým policejním tlakem prakticky rozprášeny. Naopak globální teroristické organizace typu Al - Kajdá a další islámská bratrstva jsou dnes prý největším nebezpečím. „Islámský fundamentalismus je výrazným nebezpečím pro jakoukoliv tolerantní civilizaci, k nimž vedle euroamerické řadím i šintoistickou v Japonsku či konfuciánskou v Číně, a měli bychom se proti němu postavit co nejrazantněji," řekl tehdy Miloš Zeman a jak vidno ze svých radikálních názorů neubral ani trochu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský