Odtajněné spisy o Kennedym: Spousta toho, co už se vědělo. Ale také nová fakta o CIA

19.03.2025 19:30 | Zprávy

Donald Trump dodržel slovo a odtajnil více než 80 000 stránek spisu souvisejících s atentátem na J. F. Kennedyho. Nově zveřejněné dokumenty odhalují například detaily o špionážních operacích CIA z poloviny 20. století včetně jejich zásahů do funkcí ministerstva zahraničních věcí a pokusů o infiltraci politiky amerických spojenců zejména ve Francii. Dále byly odhaleny pokročilé špionážní techniky CIA a odposlechy Oswaldových setkání s kubánskými a sovětskými představiteli v Mexico City ještě před atentátem.

Odtajněné spisy o Kennedym: Spousta toho, co už se vědělo. Ale také nová fakta o CIA
Foto: tseotse.com
Popisek: Prezident USA John F. Kennedy

Zpravodaj stanice ABC Steven Portnoy si dal tu práci a prošel nově zveřejněné vládní dokumenty související s atentátem na prezidenta Johna F. Kennedyho v roce 1963. Ve vláknu na platformě X Portnoy upozornil, že obsah většiny dokumentů není ničím novým. Nově odtajněné verze dokumentů však poskytují detaily o špionáži z poloviny 20. století, o jejichž utajení CIA usilovně bojovala.

Portnoy objevil několik klíčových informací v plném znění Schlesingerova memoranda z roku 1961, které ukazuje, že Kennedyho poradce naléhal na reorganizaci CIA po neúspěšné invazi v Zátoce sviní. Důvodem pro dřívější začernění více než jedné celé stránky tohoto dokumentu byla potřeba ochrany citlivých informací, které nyní odhalují, jak CIA zasahovala do funkcí ministerstva zahraničních věcí a snažila se infiltrovat politiku amerických spojenců, zejména Francie.

Schlessinger v memorandu dále kritizoval lidi pod oficiálním krytím CIA ve srovnání s ministerstvem zahraničí a zvláštní přítomnost CIA v některých zemích. „CIA má dnes v zahraničí téměř tolik lidí pod oficiálním krytím jako ministerstvo zahraničí,“ napsal Schlessinger s tím, že v některých zemích je CIA „přítomna více než běžný personál ministerstva zahraničí“, cituje Portnoy ze spisů.

Již dříve odtajněná část memoranda uváděla konkrétní počet pracovníků CIA, kteří byli umístěni na americkém velvyslanectví v Paříži, kde se „CIA dokonce snažila monopolizovat kontakty s některými francouzskými politickými osobnostmi, mezi nimiž byl i předseda Národního shromáždění“.

Že CIA monitorovala Lee Harveyho Oswalda ještě před atentátem, bylo také známé už před zveřejněním spisů. Nově zveřejněné dokumenty ovšem přinášejí detaily o operacích CIA v Mexico City, kde se Oswald setkal s kubánskými a sovětskými představiteli, a odhalují, že CIA odposlouchávala telefony kubánských a sovětských diplomatických zařízení. Dříve zveřejněné spisy obsahovaly podrobný popis odposlouchávacích technik pro pracovníky CIA včetně používání chemikálií pro značení telefonních přístrojů viditelných jen pod UV světlem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Co říkáte na to, s čím OPĚT přichází vaši bývalí spojenci?

Český rozhlas upozornil na to, že resorty MV a MPO, vedené ministry za STAN, přišly s návrhem novely “šmírovací” legislativy. Od poloviny roku 2025 se mají sbírat nejen údaje o tom, že byl uživatel na internetu (tj.odkud) a jak dlouho, ale i “cílové” IP adresy. A jste se STAN za jedno, co se týká to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

10 tisíc, nebo 30 tisíc měsíčně? To je jedno. Neruda brání Fialu

21:35 10 tisíc, nebo 30 tisíc měsíčně? To je jedno. Neruda brání Fialu

Spor na sociálních sítích mezi publicistkou Apolenou Rychlíkovou a právníkem Robertem Nerudou vyvola…