Hovoří se o tom, že bude důležité, zda kongres proběhne před nebo po finálním hlasování o daňovém balíčku, se kterým má problém šestice takzvaných rebelů plus poslanec Boris Šťastný.
Je totiž možné, že o balíčku se bude hlasovat až po kongresu strany. Schůze Poslanecké sněmovny má totiž trvat tři týdny od 23. října do 9. listopadu, dozvěděli se poslanci na úterním zasedání poslaneckého klubu ODS.
Kdy bude balíček na programu
Záleží tedy, kdy se druhé a především třetí čtení daňového balíčku dostane na program schůze. „Podle mě to premiér udělá tak, že o daňovém balíčku se bude hlasovat až po kongresu ODS. Nečas chce využít toho, že na kongresu ODS nemají rebelové takovou sílu a takovou páku jako ve sněmovně. Pokud bude Nečas na kongresu zvolen, bude mít silný mandát pro daňový balíček a rebelové by se hlasováním proti němu odepsali. Nešli by totiž jenom proti Nečasovi, ale i proti vůli celého kongresu,“ řekl ParlamentnímListům.cz vysoce postavený člen ODS.
Jsou ale i další verze. „Když Nečas svolal kongres na 2. až 4. listopadu, znamená to pád vlády, urychlené rozpuštění sněmovny a předčasné volby,“ říká další hlas z ODS.
Jak se zachovají „nezaměstnaní“ politici z krajů
Podle jiných názorů bude ale stejně klíčový výsledek senátních a především krajských voleb, které proběhnou 12. a 13. října (druhé kolo senátních voleb pak o týden později). A u krajských voleb nebude prý ani tolik důležité, jaký bude výsledek sám o sobě, ale jestli se ODS dostane někde do koalice.
„Nejpodstatnější bude stejně, jestli bude ODS někde v kraji v koalici. Vezměte si, že zrovna ti delegáti, kteří už nebudou na kraji, budou bez práce. Když přijdou o živobytí, tak asi nebudou zrovna pozitivně naladěni a hádejte, komu to přičtou za vinu. Že by předsedovi strany a premiérovi?“ řekl ParlamentnímListům.cz další vlivný člen člen strany.
Volby důležité pro kandidatury do vedení i pro rebely
Šestice rebelujících poslanců ODS tvrdí, že nechce vládu „shodit“. Rebelové však žádají výrazné změny ve vládním balíčku a sbírají hlasy na svou podporu v regionech. Signály z ODS hovoří ale o tom, že se nepočítá s tím, že vládu rebelové podrží. To je ale samozřejmě zatím otázka a i jim hodně napoví výsledek krajských voleb a tvorba koalic.
Pokud jde o kandidáty na místopředsedy, tak svou kandidaturu avizoval již ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Ten popírá, že by chtěl Nečase nahradit v pozici předsedy strany či dokonce premiéra, hovoří ale o tom, že chce změny v práci vedení ODS.
Do vedení chce opět kandidovat první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. Počítá se také s tím, že do vedení bude kandidovat nynější místopředseda strany a ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Kandidovat na místopředsedu chce i poslanec Boris Šťastný. Svou vůli kandidovat zmínil již před časem primátor Prahy Bohuslav Svoboda, ale ten v Praze ztrácí podporu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík