Jaroslav Bican: Co dnes ohrožuje naši svobodu?

03.01.2013 19:05 | Zprávy

Prezidentský kandidát Jan Fischer vydal knihu s názvem Inspirace. Publikaci, která není určená k prodeji, je možné obdržet v kanceláři Jana Fischera nebo si ji můžete přečíst na jeho webových stránkách. Kniha obsahuje texty věnované dvaceti různým českým osobnostem.

Jaroslav Bican: Co dnes ohrožuje naši svobodu?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Fischer

Kromě postav, které nemohou chybět v žádném výčtu velikánů naší země, jako je Karel IV. či T. G. Masaryk, zde také najdeme Františku Plamínkovou nebo válečného veterána z Afghánistánu Jiřího Schamse.

Celou knihou prostupuje téma svobody. Podle Jana Fischera dnes máme na první pohled všechny svobody, které si můžeme přát. Přesto bychom ale neměli přestat být ostražití, protože neustále jsme svědky nejrůznějších pokusů nám sem tam nějaký ten kousek svobody ukrojit. Naši svobodu například ohrožuje nedostatek prosperity a stability. Klíčem k jejich zajištění je podle Jana Fischera propojení vědomostí s podnikáním. Prezidentský kandidát zdůrazňuje, že společnost nabízející všem kvalitní vzdělání a uplatnění je ze své podstaty vždy daleko svobodnější a bezpečnější.

Dalším rizikem pro svobodu, které Jan Fischer zmiňuje, je stěžování si na poměry. Vysvětluje to takto: „Dnes máme svobodu. Ale někdy máme sklon zaměňovat svobodu za jistotu a právo za nárok. Jsme zkrátka na sebe málo přísní – když tak budeme pokračovat, mohli bychom naše svobody a práva snadno opět ztratit.“ Jan Fischer na příkladu Karla Havlíčka Borovského a Antonína Holého ukazuje, jak je důležité se učit klást na sebe vyšší nároky, nezlomit se před překážkami a nelamentovat nad nepřízní osudu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Pálení čarodějnic. Tradice, která baví, ale vyžaduje opatrnost

19:28 HZS ČR: Pálení čarodějnic. Tradice, která baví, ale vyžaduje opatrnost

Poslední dubnová noc, známá jako Filipojakubská, patří k oblíbeným tradicím, zejména díky pálení čar…