John ministr vnitra? Jen ne vliv ABL, bojí se policejní odbory

09.06.2010 12:39 | Zprávy

V médiích se objevily spekulace o tom, že by předseda Věcí veřejných Radek John mohl být ministrem vnitra. Redakce serveru ParlamentníListy.cz se zeptala předsedy Nezávislého odborového svazu Policie České republiky Milana Štěpánka, jak by se k Johnovi odbory stavěly jako svému ministrovi.

John ministr vnitra? Jen ne vliv ABL, bojí se policejní odbory

Pro šéfa policejních odborů je podstatné, jaký bude mít nový ministr vztah k policii. Nelíbí se mu však příliš nápad spojit rezorty obrany a vnitra do jednoho ministerstva. „Vznikl by velký moloch. Úkoly v oblasti vnitřní bezpečnosti a vnější bezpečnosti jsou rozdílné. Realizováno by to mohlo být až za několik let a výsledek by byl velmi nejistý," řekl ParlamentnímListům.cz Štěpánek.

Vliv ABL by byl nešťastný

Podle Štěpánka je také nešťastné, že se v souvislosti s Věcmi veřejnými hovoří o napojení strany na bezpečnostní agenturu místopředsedy strany Víta Bárty. „Zřejmý vliv ABL by byl jasně kontraproduktivní a kdyby zde takový vliv nebyl, tak by byly škodlivé i možné spekulace o takovém vlivu," podotknul Štěpánek. Věci veřejné mají totiž v programu i zapojení občanských, soukromých a komerčních prvků, tedy bezpečnostních agentur, do bezpečnostního systému.

Podle Štěpánka je post ministra funkcí politickou a je důležité, aby na ministerstvu byli kompetentní experti v řadě náměstků, jejichž křesla by obsadily ostatní koaliční strany, aby existovala vzájemná kontrola proti zneužití moci.

Metropolitní policie je chiméra

Véčkaři mají v programu rovněž zavedení metropolitní policie. To je myšlenka, která se šéfovi policejních odborů rovněž příliš nelíbí. U Policie ČR a městské policie existuje různé pracovněprávní postavení policistů a městských strážníků, kdy policisté jsou zaměstnanci státu, zatímco strážníci magistrátu. Na policisty jsou kladeny vyšší nároky a mají i jiné úkoly. V případě metropolitní policie by byla i složitá komunikace s kriminální policií, která funguje pod PČR.

„Tato myšlenka podle mě není realizovatelná a je to chiméra. Rozhodněj však nejsem proti vyjasnění kompetencí mezi PČR a městskými policiemi a zlepšení spolupráce," uvedl Štěpánek.

Policie se musí budovat odzdola

Štěpánek je rovněž proti škrtům ve mzdách, protože by kvalitní policisté k kriminálky a pořádkové služby mohli odcházet.

Základ policie podle něj tvoří pořádková služba, dopravní služba a služba kriminální policie a vyšetřování. Zde policisté získávají zkušenosti a odtud se mohou rekrutovat experti pro speciální útvary. „Je hezké ustavit speciální tým, ale do něho musíte získat lidi, kteří mají zkušenosti a ty získají právě v pořádkové službě nebo kriminálce," míní Štěpánek.

Čtěte také:
Nebudou-li véčkaři souhlasit s našimi kroky, složím mandát, slibuje John

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

11:12 Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

Konec klimatickým závazkům pro Českou republiku? Poté, co USA odstupují od Pařížské klimatické dohod…