Johnův šéfporadce: Dobeš čelí kampani. Chtějí ho oslabit a unavit

27.02.2011 0:01 | Zprávy

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Z politologa a vysokoškolského pedagoga se Jan Kubáček stal vlivným šéfem sboru poradců ministra vnitra Radka Johna (VV). Na svém šéfovi oceňuje, že mu nevadí kritika. Současnou mediální palbu médií proti Johnovu straníkovi, ministru školství Josefu Dobešovi, považuje za snahu cíleně dehonestovat tohoto politika.

Johnův šéfporadce: Dobeš čelí kampani. Chtějí ho oslabit a unavit

Co děláte běžně o půlnoci ze soboty na neděli?

Přiznám se, že se snažím spát, protože víkend je pro mě jediná příležitost, jak se dostat z města do přírody, trochu zasportovat nebo si přečíst nějakou dobrou knížku. Je to také příležitost, jak se dobře dospat, dobít baterky, užít rodinu a užít manželku. Večer se obvykle podíváme na nějaký dobrý film.

Co si dáváte večer? Kávu, čaj, pivo nebo třeba víno?

Jsem milovníkem dobrého čaje, dobrého piva, zejména z malých pivovarů a protože jsem patriot a jsem nesmírně pyšný na Liberecký kraj, tak si dám rád Svijany. A mám rád i velmi dobré víno, spíše bílé než červené.

Jaké to je stát se z politologa politickým poradcem a mít možnost formovat politiku, ne ji jenom komentovat?

Je to zajímavé ve vztahu ke kolegům politologům, protože člověk se nyní skutečně stává součástí tvorby politiky i legislativy. Je zajímavá zkušenost vidět to zevnitř a do detailu. Je to samozřejmě občas únavnější, protože veškerý ten proces je zdlouhavý, je o kompromisu a o vyjednávání s desítkami úředníků a představiteli dotčených skupin. Ale je pro mě zajímavější, že nedávám své analýzy jen na stránky novin, ale mám možnost nyní sledovat, jak se má doporučení a analýzy promítají do zákonů a do tvorby různých rozhodnutí. V tomto ohledu je pro mě atraktivní být při tom a ovlivňovat českou legislativu například ve prospěch protikorupčních opatření ale například i nově vznikající volební zákoník.

Vy jste zkoumal politiku jako politolog teoreticky a nyní se podílíte na praxi. Vidíte mezi teorií a praxí velký rozdíl?

Já jsem úplně velký šok neprožíval, protože díky tomu, že jsem se věnoval politickému managementu, politické psychologii a politickému marketingu, tak to jsou přístupy a metody politologie, které lze velmi dobře využít v praxi. Teď mám mnohem detailnější pohled, ale je pro mě někdy náročné potýkat se s tím byrokratickým kolosem, legislativou a zajetou rutinou. Mnohdy se nehledá, proč by se něco mělo udělat, ale spíš má velmi často český úředník tendenci hledat důvody, proč to udělat nejde a u nich tráví veškerý svůj čas. To je pro mě nejsilnější poznání a nejúnavnější zkušenost. Šokem jsem neprošel, teď jde spíš o mou výdrž. (smích)

Koho vidíte, jako potenciálně velký politický talent ve Věcech veřejných?

Myslím si, že se tam objevuje poměrně zajímavá generace nových politiků. Karolína Peake je velmi výrazná, právně vzdělaná, kultivovaná dáma, dále Kateřina Klasnová, která je v podstatě představitelkou Věcí veřejných v nejvyšší ústavní funkci (místopředsedkyně Poslanecké sněmovny - pozn. redakce), která má zase velmi zajímavý vhled do legislativy a velmi zajímavé typy na sociální politiku. Myslím si, že velmi inspirativní, ale zbytečně přehlížený je poslanec Milan Štovíček se zkušenostmi z komunální politiky, ale i sociální prevence a řešení vymahatelnosti práva. Kristýna Kočí, politoložka, která má zase velmi zajímavou zkušenost zahraničně-politickou a zkušenost vyjednávání. Vedle těch stávajících ministrů, kteří jsou poměrně viditelní a známí, se tu tedy objevuje poměrně velmi silná  pětice až desítka velmi zajímavých inspirativních osobností, které mají už navíc praxi. Na druhou stranu jsou to nové tváře, které mají i nové a moderní pohledy.

Drží se ministr John vašich rad?

Já pevně věřím, že mi naslouchá, že mi věnuje pozornost a prostor. Velmi si vážím toho, že mi tuto příležitost dal. Takže tajně ve skrytu duše doufám, že na mé názory dá.

A už se někdy stalo, asi to musí probíhat velmi diplomaticky, že byste mu za něco vynadal?

Na Radku Johnovi oceňuji, že si cení zpětné vazby a sám ji aktivně vyhledává a nechává si klidně říkat i nepopulární věci, kterými se inspiruje. Rozhodně to není člověk a politik, před kterým bych musel chodit po špičkách a mluvit v náznacích a kterému bych říkal pouze populární věci. Od toho mě nemá, spíše naopak. Oceňuje, když jsem k němu kritický a dávám zpětnou vazbu jemu a jeho okolí. Za tohle si ho velmi vážím. To dokáže málokdo.

Asi ale neprozradíte, za co jste ho naposledy zkritizoval?

My se spíše bavíme o míře komunikace. Přiznám se, že já patřím mezi ty, kteří mu říkají, ať je zdrženlivý v komunikaci, ať není tak přívětivý a důvěřivý vůči novinářům. Já jsem v tomto ohledu trochu skeptikem. On stále vychází ze své novinářské zkušenosti a popisuje mnohdy detaily politiky. Ale já říkám, že společnost je bohužel nastavená tak, že jí zajímá až výsledek a moc nestojí o popisování věcí, co to přináší za složitosti a komplikace. To jsou naše nejčastější debaty, kdy já říkám, že nesmí být tak smířlivý a tak komunikativní vůči novinářům a že mnohdy stačí hovořit o tom finále než o metodě a cestě.

Kdo je podle vás typickým voličem Věcí veřejných, kdybyste to politologicky zanalyzoval?

Je to člověk se středním a nižším středním příjmem, lidé, kteří berou někde mezi 12 až 16 tisíci korun čistého. Jsou to velmi často lidé aktivní aktivně přistupující ke svému životu. Buď jsou to živnostníci nebo aktivní státní úředníci. Jsou to lidé, kteří jsou pozitivně naladěni, ale chtějí, aby ve společnosti fungovala elementární stabilita a jistota vymahatelnost práva. Také je pro ně charakteristické, že spíše zakládají rodiny či je už založili a chtějí také, aby společnost a stát to nějakým způsobem ocenily, respektive dorovnaly to, že se svědomitě starají o své děti a pracují. Chtějí konečně zastání, protože střední stav tu byl systematicky přehlížen a každá reforma byla postavena tak, že to tento střední stav zaplatil.

V poslední době se na předních stránkách novin objevuje velmi často ministr školství Josef Dobeš. Nemůže to vypadat na první pohled už jako určitá koordinovaná mediální kampaň?

Určitě ano. Je zajímavé, že se v podstatě řeší jenom ministr Dobeš, je zajímavé, že se na to nahlíží pouze z jednoho pohledu. Když už nejsou věcné argumenty, tak se začínají objevovat souvislosti, které jsou spjaty s volným časem a osobními hodnotami ministra, což už není úplně standardní a opravdu to začíná mít charakter cílené dehonestace jeho aktivit, že se přehlíží jeho výsledky a jeho reformní kroky a soustřeďuje se to v uvozovkách pouze na některá rozhodnutí, zatímco se některá silně přehlížejí. Mám pocit, že tam je opravdu určitý zájem tohoto ministra přinejmenším oslabit nebo unavit průběžnými ataky. 

K ministru Dobešovi:
Těhotná šéfka kabinetu ministra Dobeše zkolabovala
TOP 09 běsní, Dobešův pád ale nechce. Kalousek myslí na Vondru
Úředník podává na Dobeše oznámení. Kvůli "šmírování" pošty

SLEDUJEME téma Josef Dobeš

Nedávné půlnoční rozhovory:

Liberální muslim Lhoťan: Bití žen neuznávám. Ani popravy gayů
Exmluvčí Jurinová: Ředitel Motola si snad z lidí dělá blázny
S vypnutou rušičkou: Bublan o Johnovi a jeho náměstcích

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

11:12 Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

Konec klimatickým závazkům pro Českou republiku? Poté, co USA odstupují od Pařížské klimatické dohod…