Jsem zásadně proti, říká Troška o monitoringu amerických raket

04.08.2010 13:36 | Zprávy

Jednou z nejvýraznějších tváří iniciativy Ne základnám byl bezpochyby režisér Zdeněk Troška. Stejně jako říkal ne radaru, tak nyní odmítá i plánovaný systém raketové obrany.

Jsem zásadně proti, říká Troška o monitoringu  amerických raket

České ministerstvo zahraničí mluví o dvou kancelářích s počítačovým a dalším technickým vybavením, kde by se scházela data o nepřátelských raketách. Iniciativa Ne základnám zase o protiraketové základně, která má chránit USA proti balistickým raketám, zatímco Českou republiku chránit nebude, jen ji může vystavit riziku jaderného útoku jiných států.

Ať tak nebo tak, plánovaný systém raketové obrany už začal vyvolávat vášně podobné těm, které vzplály při úvahách o výstavbě radaru v Brdech. Komunisté i aktivisti jsou naladění stejně ostře jako před čtyřmi roky, kdy se hovořilo o radarové kupoli. Svůj postoj nezměnil ani Zdeněk Troška, který byl jednou z nejznámějších osobností podporující iniciativu Ne základnám. „Jsem zásadně proti," odmítá úspěšný režisér i nový projekt.

Na svém území bychom neměli mít cizí vojáky ani cizí vojenská zařízení

„Když se stal ministrem obrany pan Vondra, který byl velkým nadšencem radaru, tak mě to ani nepřekvapuje," glosuje Troška záměr vlády na zřízení systému raketové obrany. „Já jsem antimilitarista. A když říkal pan Kocáb při odchodu ruských vojsk, že bychom už tu v budoucnu neměli mít žádné cizí vojáky ani cizí vojenská zařízení, tak já se s tím plně ztotožňuji," říká tvůrce mnoha filmových pohádek pro ParlamentníListy.cz.

„U radaru byl odpor zcela jasný. Sami Američané nakonec přiznali, že neznají všechny dopady radaru na lidi a životní prostředí. Navíc by tam působili cizí vojáci, to teritorium by bylo americkou záležitostí," shrnuje režisér hlavní výhrady k výstavbě radaru na třiceti hektarech vojenského újezdu Brdy, jehož obsluha měla být plně v rukou USA a čítat přibližně 200 osob.

Antimilitaristický postoj platí i pro dvě kanceláře s počítači

„Teď by to prý měla být úplně jiná záležitost. Mluví se o monitorování raket a dvou kancelářích s počítači. Přesto jsem zásadně proti," opakuje Troška svůj postoj k cizímu vojenskému zařízení na našem území. Tentokrát to však budou mít jeho odpůrci těžší než v případě radaru, protože nepůjde o negativní vliv na životní prostředí a zdraví lidí, ale „jen" o to strpět na svém území systém chránící USA.

Čtěte také:

Komunisté hrozí demonstracemi, antiradarovci také 

Vondra: K „novému radaru" zády? To bychom byli blázni 

Nejedná se o žádné super vojenské zařízení


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo vnitra: Listina základních práv a svobod nebo zákon o zániku ČSFR. Česko má nové archivní kulturní památky

22:08 Ministerstvo vnitra: Listina základních práv a svobod nebo zákon o zániku ČSFR. Česko má nové archivní kulturní památky

Seznam mimořádně významných archiválií České republiky se rozšířil o pět nových archivních kulturníc…