Kauza uniklých nahrávek v kauze Savoy opět před soudem

01.09.2010 9:42 | Zprávy

Další kolo tajného soudního líčení v kauze Savoy by mělo ve středu pokračovat u Obvodního soudu pro Prahu 1. V případu jsou obviněni bývalý pracovník civilní rozvědky Petr Bakeš a bývalý příslušník speciálního policejního útvaru Jiří Dvořák.

Kauza uniklých nahrávek v kauze Savoy opět před soudem

Podle žaloby se Dvořák s Bakešem podíleli na úniku videonahrávky schůzky prezidentova kancléře Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa před volbou prezidenta v roce 2008. Bakeš i Dvořák čelí obžalobě z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a neoprávněného nakládání s osobními údaji, hrozí jim až pět let vězení.

Soud  letos v červnu za zavřenými dveřmi vyslechl několik pracovníků rozvědky i speciálního policejního útvaru. Jedním ze svědků byla i novinářka serveru Aktuálně.cz Sabina Slonková, která celou kauzu zveřejnila. Slonková nakonec dostala od soudu pokutu dvacet tisíc korun, že neuvedla zdroj, který ji o nahrávce měl říci. Slonková totiž o případu jako první referovala na serveru Aktuálně.cz.

Holub: Dodnes se neví, zda schůzka měla efekt

Podrobnosti pak k případu řekl v rozhovoru pro ČT 24 komentátor Respektu Jaroslav Spurný. „Dodnes se neví, zda schůzka Šloufa a Weigla měla vůbec nějaký efekt," zmínil mimo jiné.  

„Když ta nahrávka unikla, tak to bylo označeno za pokus o ovlivňování prezidentské voleb. Problém byl, že do toho byly zamotány zpravodajské služby, a speciální odbor policie. A to nebylo nikdy vysvětleno, proč," řekl Spurný dále.

Klíčovým důkazem obhajoby by se v případu zřejmě mohla stát tajná zpráva Bezpečnostní informační služby, která ji zpracovala na žádost vlády. Tento utajovaný dokument zatím viděli jen ministři a členové sněmovního výboru pro kontrolu tajné služby. Nyní by mohl zaznít při soudním jednání. Otázkou ale je, zda soud návrhům obhajoby vyhoví.

Soud je původně potrestal příkazem k zaplacení pokuty

Soud původně oba muže potrestal takzvaným trestním příkazem. Bakešovi uložil peněžitý trest 100 tisíc korun a Dvořákovi 40 tisíc korun. Dvořák navíc dostal roční zákaz činnosti u všech policejních složek, Bakeš dostal dvouletý zákaz činnosti. Muži ale podali takzvaný odpor a soud proto musel nařídit hlavní líčení.

Dvořák je podle dřívějšího vyjádření žalobců podezřelý z toho, že neoprávněně a pod smyšlenou záminkou získal od vedení hotelu Savoy DVD, na němž byla nahrávka schůzky Šloufa s Weiglem. Disk prý potom předal Bakešovi a od něj putoval záznam k třetímu člověku, který nahrávku poskytl médiím.

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí

13:33 ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí

Temelín i Dukovany splňují požadavky mezinárodní normy pro řízení ochrany životního prostředí. Takov…