Největším úspěchem pátečního vyjednávání je podle předsedy Věcí veřejných Radka Johna otevření cesty k vypisování referend.
"Je to nejbližší cesta k referendu, jaká se tu podařila za 20 let," prohlásil John.
Jak by měl mechanismus referend fungovat. 250 tisíc občanů se musí podepsat na žádosti o svolání daného referenda.
Tím vládě vznikne povinnost vypracovat návrh otázky referenda. Poté, co ji vláda vypracuje, ji pak předá Poslanecké sněmovně.
Lidé přitom budou moci přímo kontrolovat, kdo případně projednávání referenda ve sněmovně nebo v Senátu brzdí. Zákonodárci zároveň při projednávání referenda nemají být zavázáni programem své strany ale svým osobním mandátem.
Kníže kroutil hlavou
Věci veřejné tak splnily jeden ze svých programových cílů. ODS si pak prosadila, aby referendum nemohlo být vypsáno o základních otázkách obrany, daní a lidských práv.
Dohodu na tiskové konferenci potvrdil i Petr Tluchoř za ODS a Karel Schwarzenberg z TOP 09.
Schwarzenberg však jen kroutil hlavou, když John říkal, že návrh ještě projde internetovou anketou členů Věcí veřejných.
Rodící se trojkoalice vyjednala i rozšíření transparentnosti veřejných zakázek. Veškeré údaje o veřejných zakázkách budou muset být zveřejněny na internetu.
Žádná další Opencard?
Občané si budou moci více posvítit i na své komunální politiky. "Všechny radnice by měly průhledně zveřejňovat, kdo pro co hlasoval. Dnes, když se ptáte na radnicích, tak vám často řeknou kouzelné slůvko nepamatuji se. odstraníme tedy nepamatuji se," prohlásil John.
Změna by tak měla zajistit, aby při případné další kauze typu Opencard byla všechna data pohromadě.
ČTĚTE TAKÉ:
Prostor pro Véčkaře: Co bod programu, to referendum
Referendum by mohlo být v koalici jablkem sváru, neboli čertíkem
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ondřej Leinert