Poslanecká sněmovna se od rána potýkala s technickými problémy. Nešlo totiž hlasovací zařízení a tak museli hlasy poslanců sčítat skrutátoři. Ti odešli ze sálu před polednem a až po polední pauze a po projevu prezidenta Miloše Zemana a premiéra Jiřího Rusnoka se poslanci zakousli do debat.
„Prezident v žádném případě nemůže ponechat vládnout kabinet v demisi, jak dlouho by si on přál. Pokud by se tak náhodou pokoušel konat, tak musíme říct, že toto konání je za hranou české Ústavy a že je potřeba se buď obrátit na Ústavní soud, nebo opravit ústavní systém," řekl například šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda.
Zmínil také, že se prezident republiky pokoušel nad rámec Ústavy již ve svých projevech v prezidentské kampani slibovat, jak zničí Nečasovu vládu.
Benda: Musíme zarazit prezidentský systém
„Není pravda, že jsme přímou volbou prezidenta posunuli český ústavní systém o jeden jediný milimetr. Nežijeme v prezidentském systému, a musíme mu zarazit,“ zdůraznil.
„Pokládám za zcela nemožné, aby jakýkoliv státní zástupce nebo policejní důstojník měl možnost říkat: 'Pozor, my bychom možná tamhle toho začali šetřit, tak vyčkejte, než ho jmenujete.' Jestli toto připustíme, tak opravdu žijeme v republice řízené státními zástupci."
Po něm si vzala slovo předsedkyně klubu VV Kateřina Klasnová. Ta opětovně zopakovala, že VV vysloví důvěru kabinetu Jiřího Rusnoka.
„Ačkoliv máme výhrady k některým ministrům, shodli jsme se na většině programových priorit. Věci veřejné budou hlasovat pro vládu, kterou nikdo nezvolil, ale která bude dělat, co zemi prospěje. I kdyby to byla vláda přechodná, tak je lepší než neligitimní 'stojednička', která se třese kvůli hračkám,“ zdůraznila Klasnová.
Klasnová: Udělali už změny. Ty jsou dobré
Připomněla naslouchajícím poslancům, že Rusnokova vláda už začala podnikat kroky, jež ale koalice Petra Nečase neměla chuť dělat.
„Ať už jde o personální změny v Českých drahách či zveřejnění platů na Úřadu vlády. Ministryně spravedlnosti a ministr vnitra navíc nebudou zasahovat do policejního vyšetřování, zatímco v případě vlády Miroslavy Němcové by to hrozilo, státní zástupci by čelili výrazným politickým tlakům a žalobce Ištvan by byl velmi rychle vyštván,“ zmínila také.
Do debat se jako první z „řadových poslanců“ přihlásili předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek, Michal Babák z Věcí veřejných, komunisté Miroslav Grebeníček s Jiřím Dolejšem a Viktor Paggio (LIDEM).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová