Vzpomínka na Prahu
Podle Cartera se nevede debata o tom, zdali existuje globální oteplování či změna klimatu, ale zdali jde o nebezpečné člověkem způsobené globální oteplování. Podle něho nikoliv.
Seminář byl sice vysoce rigorózní, ale přišlo zde i na humorné chvilky. Carter na úvod zmínil svou veselou vzpomínku na Prahu, kdy zde byl v roce 1967 a kolegové studenti ho opili. Klaus se na to jen lehce, byť trošku rozpačitě pousmál.
Nezbedné dcery od švagrové
Prezident si zase postěžoval i na své rodinné trable. Sestra jeho manželky totiž žije v Austrálii a všechny její dcery pracují v enviromentalistických organizacích. „Jsou s nimi velké problémy, ale to je Austrálie," smál se Klaus. „Čili v případě nutnosti můžete emigrovat do České republiky," vyzval Kalus australského vědce.
Carter nepopírá, že ke klimatické změně dochází, ale k té ostatně docházelo i v historii. Například ve středověku bylo teplejší období i Čechách, ale takových příkladů lze nalézt mnoho i v pravěkých dobách.
Změna klimatu s CO2 přímo nesouvisí
Zdůraznil, že je nutné, aby veškeré údaje o změně klimatu byly analyzovány vždy v kontextu. Na několika grafech dokazoval, že není přímá úměra mezi množstvím CO2 v atmosféře a oteplováním. Navíc zmínil fakt, že oxid uhličitý není škodlivý plyn. Je to plyn, který je nutný pro fotosyntézu a pomáhá tedy rozšiřování rostlinstva.
Podle Cartera nelze případný vliv člověka na změnu klimatu nijak měřit. Člověk může dokonce na některých místech způsobovat ochlazování. Neexistuje navíc nic jako globální klima, ale mnoho lokálních klimat, v nichž jsou změny teplot v čase různé. Za celé dvacáté století došlo navíc k nárůstu průměrné celosvětové teploty jenom o 0,6 stupně Celsia.
Přizpůsobme se přirozené změně klimatu
Carter netvrdí, že klimatické změny nemohou způsobovat katastrofy, ale úkolem vlád by mělo být, aby se každá země připravovala a přizpůsobovala na změnu klimatu ve své oblasti. Také uvedl, že předpovědi Mezivládního panelu pro změnu klimatu při OSN (IPCC) nikdy nefungovaly, fungovat nebudou a fungovat nemohou.
Podle Cartera politici a nevládní organizace a zelení do falešné teorie o globálním oteplování nainvestovali tolik, že i rozumný politik těžko sebere odvahu pro politiku „Nejlepší politikou je nedělat nic", jak ji navrhuje další známý odpůrce teorie globálního oteplování lord Monckton, který pracoval v osmdesátých letech pro Margaret Thatcherovou a nyní je členem euroskeptické Stany nezávislosti Spojeného království (UKIP).
Carter míní, že nejlepší politikou je přizpůsobení se změnám klimatu, protože člověk na ně vliv nemá, a pokud vůbec nějaký, tak neměřitelný a minimální.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík