Místopředseda senátorů TOP 09 a STAN Jaromír Štětina neúspěšně požadoval, aby se Senát okolnostmi mise nezabýval. Zdůvodňoval to tím, že senátní výbory ústavně-právní a pro obranu nepřijaly k misi věcné usnesení podle návrhu ČSSD, neboť nebyly schopné se usnášet kvůli záměrné absenci zástupců koalice. Přesto ale v usnesení určily zpravodaje - senátory, kteří mají usnesení na schůzi odůvodnit.
Šlo o vojenské cvičení, říká Vondra
Štětina kvůli tomu označil usnesení výborů za "invalidní" vzhledem k tomu, že výbory nemohly zpravodaje schválit, pokud nebyly usnášeníschopné. Pro svůj návrh ale získal podporu jen dalších 18 z 58 přítomných senátorů. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) už minulý týden jakékoli pochybení vlády ve věci slovenské mise odmítl. Kabinet podle něj vyslal vojenské lékaři v souladu se svými ústavními pravomocemi na vojenské cvičení, které bylo pod názvem Slovenské zdraví 2011 řádně dohodnuto se slovenskou stranou.
Sociální demokraté to zpochybňovali poukazem na to, že třicítka českých lékařů odjela zastupovat tisícovku slovenských doktorů, kteří na protest proti neuspokojení svých mzdových požadavků hromadně podali výpovědi. Armádní lékaři byli na Slovensku pět dní od minulé soboty, neboť slovenské vládě se mezitím podařilo dosáhnout s lékaři dohody o růstu jejich platů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp