Konspirátoři se radují - první stát v EU se zbavuje peněz. Odborníci nadšení brzdí

20.01.2013 5:00 | Zprávy

Švédsko, které v roce 1661 zavedlo do oběhu první bankovky na světě, má nyní šanci stát se první zemí, nejen v Evropě, ale i ve světě, kde se úplně vzdají plateb v hotovosti. Již dnes se tam totiž provádí hotově jen 3 procenta celkových transakcí, zatímco v celé Evropské unii se toto číslo zatím stále pohybuje na 9 procentech. V Česku však takové novinky zatím v blízké budoucnosti nečekejte.

Konspirátoři se radují - první stát v EU se zbavuje peněz. Odborníci nadšení brzdí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michael Morris - Co nesmíte vědět!

V současnosti se tak ve Švédsku banky se vším úsilím snaží, aby se platit kartou dalo úplně všude. Velký ohlas tam vzbudil i církví zveřejněný příběh, který odhalil, že na jednom místě na žádost farníků zavedli už možnost příspěvku církvi nikoli v hotovosti, ale kartou.

Krok, před kterým byla však do světa vyslána řadou osobností varování, má však jak odpůrce, tak i své příznivce. Ve zmiňovaném Švédsku je příznivcem například Björn Ulvaeus, bývalá pěvecká hvězda skupiny ABBA. „Nevidím žádný důvod, proč bychom se neměli vzdát hotovosti“, říká a přiznává, že je skutečně aktivním zastáncem zrušení hotovosti. Podle něj hotové peníze, dělají život jednodušší stejně pouze zlodějům.

Jak se dále uvádí na webu telegrafist.org, tři ze čtyř největších bank v této severské zemi již oficiálně uvedly, že opravdu budou bojovat za zrušení hotovosti.

Ekonomka Šichtařová: Peníze se tisknou dál, dokonce v nadbytku

Znamená to tedy, že přichází éra, v které začne svět fungovat bez peněz? Už na sklonku loňského roku se spekulovalo o tom, že skutečným penězům zvoní hrana a dokonce, že se přestanou tisknout (konkrétně, že FEDu končí období, kdy se tisknutím bankovek bude zabývat). Ekonomka Next Finance Markéta Šichtařová však tuto zprávu pro ParlamentníListy.cz vyvrátila – alespoň prozatím.

„To snad ani nelze z odborného hlediska komentovat. Opak je pravdou - FED přece již ohlásil, že tisk peněz bude nadále pokračovat. Přesto to také není úplně dobrá zpráva, pokud by se někdo chtěl nad tím radovat. Světové ekonomice to totiž nepomůže, ale spíše ublíží,“ uvedla Šichtařová.

Její slova potvrdila i druhá finanční analytička Květa Pohlhammer Lauterbachová, varovala však v souvislosti s financemi a jejich vývojem ve světě, Česko nevyjímaje, před tím, že jejich svět je značně „nemocný“. Podle ní jde o morální problém, který by mohl být příčinou i novodobého otroctví.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Digitální oprávnění zjednoduší zastupování na úřadech

7:14 Úřad vlády: Digitální oprávnění zjednoduší zastupování na úřadech

Od tohoto týdne je v Registru zastupování (REZA), spravovaném Digitální a informační agenturou (DIA)…