Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek se v rozhovoru, který byl směrován k ukončení protestní akce lékařů Děkujeme, odcházíme, pustil do kritiky i spekulací.
"Žalovat pana Kubka za takovéto vyjádření nebudu, i když to není poprvé, co se do mě pustil v médiích. Ten první případ jsem se rozhodl řešit osobním dopisem se žádostí o omluvu. Pokud mě ale pan Kubek podezírá z toho, že jsem byl nějakým iniciátorem diskreditační kampaně v novinách, tak to jen svědčí o tom, že vůbec nemá představu, jak to v médiích chodí," reagoval na podezření Kubka pro ParlamentníListy.cz Roman Šmucler. Redakci navíc sdělil, že od počátku upozorňoval na to, že média mohou stát proti akci Děkujeme, odcházíme, protože "novináři jsou především pacienti, nikoli lékaři."
Šmucler se k věci rovněž vyjádřil na svém blogu.
Sledujeme téma Exodus lékařů
Milan Kubek totiž uvedl, že podle něj však byli lékaři terčem obrovské diskreditační kampaně. A z ní podezírá právě Romana Šmuclera.
Čtěte také:
U Jílkové jako na tržišti: Doktoři nepoděkovali a křičeli
Hájek: Vláda kapitulovala před lékaři. A teď natáhnou ruce další
"Velká část lékařů se cítila uražena tím, co si někteří politici i novináři dovolili. Nechci se pouštět do spekulací, ale víme, kdo je ředitelem vydavatelství, které vydává Blesk. Víme také, kdo je manželem té dámy. A víme, že má podnikatelské záměry ve zdravotnictví," uvedl nejprve nepřímo Kubek. V okamžiku, kdy padlo jméno Roman Šmucler, Kubek přikývl.
"Nepochybně, pan Šmucler hájí své vlastní zájmy ve zdravotnictví - a ty jsou úplně jiné než zájmy lékařů," myslí si prezident ČLK.
Šmuclerovou chotí je Libuše Šmuclerová, ředitelka vydavatelského domu Ringier, který zastřešuje mimojiné bulvární deník Blesk. Proti způsobu, jakým tento nejčtenější český list informoval o jejich akci, se lékaři opakovaně ohrazovali.
Spor Blesk vs. exodující lékaři
Hnusné a nefér? Bulvár vyděsil čtenáře smrtí novorozeňat
Lékaři: Čelíme štvavé kampani. A žalovat nás může každý maniak
Blesk z nás dělá teroristy, vzteká se Kubek
Poslední pohlavek lékařům: Děti, které kvůli nim mohly umřít
Opřel se i do Šnajdra a Borise Šťastného
Podle Milana Kubka se ale také jasně ukázalo, že politici ODS, kteří stáli proti dohodě, kopali hlavně za své zájmy. "Myslím, že každý má jinou motivaci. Ale například pan poslanec Šnajdr si snaží udržet pozici předsedy správní rady VZP a tím i zachovat neprůhledný prokorupční systém. A pan Šťastný si brousí zuby na křeslo ministra zdravotnictví - proto mydlí schody ministru Hegerovi (TOP 09)," vysvětlil Kubek. To, jakým způsobem ale Boris Šťastný ony pomyslné schody mydlí, neupřesnil.
Přitom právě včera při žádosti ParlamentníchListů.cz o to, aby okomentoval Boris Šťastný postup ministra Hegera při vyjednávání, odpověděl ve stylu alespoň politického fair play.
K tématu:
Klaus vás neošetří, lékaři trpí jako Charta 77. Tak pravil Kubek ...
"Netroufnu si odhadnout, zda si pozici pan ministr nyní upevnil, ale v každém případě je třeba před ním hluboko smeknout. Mám sice odlišný názor na spoustu věcí, ale jak zvládl to obrovské vypětí, to je obdivuhodné. Je vidět, že má výbornou průpravu coby bývalý veslař," vyjádřil se pro ParlamentníListy.cz o prospěšnosti sportu na kondici ministra předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný.
I když kritikou k svému okolí prezident ČLK nešetřil, k posuzování vlastních iniciativ v rámci akce děkujeme, odcházíme, byl shovívavější. V rozhovoru odmítl jakoukoli odpovědnost za riziko, kterému byli v posledních týdnech pacienti vystaveni.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová