V České republice podle posledních průzkumů veřejného mínění důvěřuje prezidentovi a armádě, až na malé výkyvy, stabilně většina obyvatel, jen u zavedených církví důvěra pokulhává okolo pouhých 25 procent dotázaných. Nárůst členů však v období pozdního kapitalismu, jak jej označují filozofové, zaznamenaly menší církve, které někdy bývají neprávem označovány za sekty.
Mormoni v kursu
Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů (Mormoni) je jednou z mála křesťanských církví, které již od svého založení vykazují stabilní růst členské základny. Například v roce 2011 vstoupilo do Církve po celém světě přes 270 tisíc obrácených. Kromě toho se v Církvi narodilo přes 102 tisíc dětí. Přitom úbytek členů je podle interních statistik v porovnání s přírůstkem zanedbatelný. Podobná čísla se každý rok opakují. V současné době má Církev po celém světě cca. 14,3 milionu členů.
"Nyní má Církev v ČR kolem 3000 členů, kteří se scházejí ve 13 kongregacích zvaných odbočky. A i v ČR platí to, co v celosvětovém měřítku - Církev vykazuje každý rok nárůst členů, který převyšuje jejich úbytek. Kromě toho se každý rok členům Církve v ČR narodí několik desítek dětí," chlubí se redakci ParlamentníListy.cz tisková mluvčí české odnože Mormonů Rosta Gordon-Smith.
Související:
Lidé nevěří institucím ani státu. Přispívá k tomu zpráva BIS, píše komentátor
Podle něj za nárůst členské základny může současný stav světa způsobený krizí identity, kdy občané ztrácejí iluze, přestávají věřit institucím, pociťují dopady finanční krize a dosud nedotknutelné hodnoty v jejich očích jsou dehonestovány.
„V nouzi lidé ztrácí kontrolu, naději a také často schopnost se vyrovnat a zvládat určité situace a tak se obrací k Bohu. V době blahobytu lidé vyrostou v aroganci a pocitu kontroly a moci nejen nad sebou, ale i nad jinými lidmi a světem. V jádru je každý člověk duchovní, ale záleží na jeho životě, jak se chová, jak je bohatý či mocný," soudí Gordon-Smith. Často se prý duchovno udusí a zakryje pod břemenem arogance, bohatství a moci, a tak člověk získá falešný nadhled a někdy také ztratí základní hodnoty a lásku k bližnímu.
„V nouzi potřebujeme podporu a pomoc jeden k druhému a právě v této službě a lásce k bližnímu nacházíme opět naše "já" a velkou útěchu," popisuje důvod stále častějšího příchodu nových členů mluvčí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera