Město pro byznys: Nejlepším městem pro podnikání je Nová Paka

30.11.2011 9:28 | Zprávy

Nejlepším městem pro podnikání je letos Nová Paka. Na druhé a třetí pozici se umístily Humpolec a Nové Město nad Metují. Vyplývá to z výsledků čtvrtého ročníku soutěže Město pro byznys, kterou každoročně pořádá týdeník Ekonom. Soutěže se zúčastnilo 205 měst. Loni zvítězil Písek před Novou Pakou a Prostějovem.

Město pro byznys: Nejlepším městem pro podnikání je Nová Paka

Žebříček je sestaven na základě 50 kritérií zaměřených na rozvoj podnikatelského prostředí, kvalitu lokality, podmínky pracovního trhu, přístup veřejné správy a ceny. Součástí je také telefonický průzkum mezi více než 10.000 podnikateli.

Kvalita lokality je na prvním místě

V hodnocení podnikatelského prostředí bylo první Brno, v kvalitě lokality Český Krumlov, v pracovním trhu Kostelec nad Orlicí, v přístupu veřejné správy Chomutov, v cenách Světlá nad Sázavou a v podnikatelském průzkumu Bohumín.

Nová Paka se posunula do čela celostátního žebříčku zejména díky velmi vysokému hodnocení kvality lokality. V ní se zohledňuje mimo jiné stabilita krajiny, počet registrovaných pacientů na jednoho lékaře a kriminalita. Dobrých výsledků dosáhlo město také v oblastech pracovního trhu a podnikatelského prostředí.

"Ve městě máme vysoký podíl podnikatelů, který je dán zejména tím, že lidé mají odvahu podnikat a zastupitelé jim nekladou zbytečné překážky. Město je velmi progresivní i díky průmyslové zóně, která zaručuje ekonomický růst obce," řekl při přebírání ceny novopacký starosta Rudolf Cogan.

Hodnocením prošlo přes dvě stovky obcí

Druhý Humpolec, který loni skončil na 24. místě, byl letos úspěšný díky velmi dobrým dílčím výsledkům v průzkumu mezi podnikateli a v oblasti podmínek pracovního trhu. V ní se hodnotí mimo jiné konkurence na pracovním trhu či věk nezaměstnaných. Nové Město nad Metují si velmi dobře vedlo v pracovním trhu a cenových podmínkách. Tato oblast hodnotí například ceny bytů a stavebních pozemků, cenu za odvoz odpadu či hodnotu daně z nemovitosti.

Ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys bylo hodnoceno 205 obcí s rozšířenou působností ve 13 krajích. Praha a její městské části byly vyhodnoceny zvlášť. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem společnost Eurovia CS. Zpracovatelem výzkumu je agentura Datank a odborným garantem je Hospodářská komora ČR.

Foto: cnb.cz

Související:

EU odblokovala čerpání dotací z programu Podnikání a inovace

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ loni zprovoznil rekordních 182 dobíjecích stanic pro e-auta, odběr elektřiny se zvýšil o 74 procent

11:49 ČEZ loni zprovoznil rekordních 182 dobíjecích stanic pro e-auta, odběr elektřiny se zvýšil o 74 procent

Řidiči loni odebrali u stanic ČEZ rekordních 9,6 mil. kWh zelené elektřiny, nejvíce bezemisní elektř…