Mocný pán pravice Kalousek: Velká hra se Zemanem ve stínu Topolánka

06.02.2013 4:41 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Občanská demokratická strana pomalu přichází o voliče, naopak TOP 09 posiluje. Objevují se spekulace, že Miroslav Kalousek, povzbuzen velkou podporou šéfa strany Karla Schwarzenberga v prezidentské volbě, vyluxuje slábnoucí ODS voliče a stane se lídrem na pravici. Politologové nepochybují, že se o to pokouší, ale řada z nich nevěří, že kontroverzní politik se skutečně může stát sjednotitelem pravice.

Mocný pán pravice Kalousek: Velká hra se Zemanem ve stínu Topolánka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek

„Není neoblíbenější politik než Kalousek, je problémem i pro vlastní stranu, jak by tedy mohl být lídrem pravice,“ řekl ParlamentnímListům.cz politolog Ladislav Mrklas.

Není pochyb, že Miroslav Kalousek, dlouhá léta významný a obratný politik, je na české politické scéně výraznou osobností, která v posledních dvou letech neměla výraznějšího soupeře ať už ve vládní koalici, nebo v opozici. Ale s nově zvoleným prezidentem Milošem Zemanem přichází do politiky silná osobnost s obrovskými ambicemi. „Protivníka neměl Kalousek v prezidentovi Václavu Klausovi, protože se nestřetávali v hodnotách, oba se hlásili ke spektru mezi konzervatismem a liberalismem. Ale Miloš Zeman je sociální liberál, v mnoha ohledech se s Kalouskem budou střetávat mnohem výrazněji,“ upozornil ParlamentníListy.cz politolog Jan Kubáček.

Vymezovat se proti prezidentovi může být výhodné

A taková situace může paradoxně Miroslavu Kalouskovi prospět. „Proti Miloši Zemanovi bude atraktivní se vymezovat s cílem sjednotit pravici a stanout v jejím čele. Pro Kalouska bude výhodné, že je ODS v současné době slabá. Doufá, že budoucí střet se Zemanem může zastínit jeho politickou minulost, chování v kauze letadel Casa nebo proti policejnímu prezidentovi,“ soudí Kubáček, co může Kalouskovi v jeho snahách přeskočit ODS pomoci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Matka studenta zavražděného Kozákem zničila Wollnerův článek o Lence Šimůnkové

14:54 Matka studenta zavražděného Kozákem zničila Wollnerův článek o Lence Šimůnkové

Lenka Šimůnková prý mohla být zmanipulovaná a psychicky zneužitá. Tvrdí to bývalý novinář ČT Marek W…