Nečas ujistil Filata, že ČR bude dál pomáhat s rozvojem Moldavska

29.11.2011 12:51 | Zprávy

Moldavsko patří díky svému reformnímu úsilí a proevropské orientaci k prioritním zemím pro rozvojovou pomoc z ČR i celé Visegrádské skupiny, řekl dnes novinářům český premiér Petr Nečas po setkání se svým moldavským protějškem Vladem Filatem. Zdůraznil, že evropské snahy postsovětské republiky mají plnou podporu Prahy.

Nečas ujistil Filata, že ČR bude dál pomáhat s rozvojem Moldavska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády Petr Nečas (ODS) na tiskové konferenci

Moldavsko je také příležitostí pro české investice, Nečas zdůraznil zájem o investice do energetické či dopravní infrastruktury. Příští rok bude Moldavsko, jedna z pěti pro Prahu prioritních zemí v rozvojové pomoci, největším příjemcem české rozvojové pomoci, připomněl Nečas. Podle informací ČTK je pro něj počítáno s 66,5 milionem korun. Za posledních pět let přitom celkový objem finančních prostředků na dvoustranné projekty dosáhl 250 milionů korun. 

Rozšíření EU je jednou z priorit Česka

"Vláda pana předsedy Filata udělala velký pokrok v oblasti reforem a především vyjadřuje silné odhodlání pro evropskou integraci," poznamenal český premiér. Česko podle něj patří mezi země, které silně podporují uzavření asociační dohody mezi EU a Moldavskou republikou a především podpis a dojednání dohody o zóně volného obchodu. Ta by měla totiž také výrazně přispět i ke vzájemné obchodní výměně i mezi oběma státy. 

Postoj Moldavska se podle Filata nemění. "My nesledujeme jen zisk zdrojů, přestože jsou nutné právě v období krize. My se snažíme, aby proces evropské integrace pomohl moldavským občanům dosáhnout volného pohybu osob či volného obchodu. Tam máme výsledky, ale právě proto potřebujeme ocenění a podporu ze strany EU," řekl. 

Nečas podotkl, že pro nynější české předsednictví Visegrádské skupiny je východní partnerství jasnou prioritou. Upozornil, že v létě se premiéři V4 dohodli na navýšení rozpočtu mezinárodního visegrádského fondu a toto navýšení má směřovat právě k tvorbě specifického programu pro partnerské země z východní Evropy. "Moldavsko díky svému reformnímu úsilí a evropským aspiracím patří k prioritním zemím," zdůraznil. 

Spolupráce na mnoha úrovních

Mezinárodní visegrádský fond poskytl od roku 2006, kdy byly poskytnuty první příspěvky, do Moldavska celkem 82.000 eur (podle dnešního kurzu 2,100.000). Využity byly především na studentská stipendia. Každý student měl nárok za semestr na 2300 eur (asi 59.000 korun) a hostitelská univerzita byla podporována dalšími 1500 eury (asi 38.000 korun). Letos takové stipendium získal jen jeden student ze 12 zájemců. Osm z nich mělo zájem studovat v České republice. 

Před tiskovou konferencí zástupci české a moldavské vlády podepsali dohody o zpětném přebírání neoprávněně pobývajících osob, o spolupráci v oblasti zdravotnictví a lékařských věd a smlouvu o sociálním zabezpečení.

K věci:

Odboráři Nečasovi: Už nežertujte. Na akci bylo téměř prázdno 

Česko je prolezlé korupcí. Neinvestujte tam, varují Financial Times 

Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Tomio Okamura byl položen dotaz

Prý se nebráníte jít do koalice s ANO

Zajímalo by mě, co je pro vás přijatelný kompromis pro sestavení společné vlády a co jsou body z vašeho programu, ze kterých neslevíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Chyba poplatníků, že jim nejde podat přiznání, sdělil nám „finančák“. Bartoš ve varu

13:24 Chyba poplatníků, že jim nejde podat přiznání, sdělil nám „finančák“. Bartoš ve varu

Tvrzení Generálního finančního ředitelství (GFŘ), že je portál finanční správy MOJE daně „plně dostu…