„Skutečně nejde o jednání Bezpečnostní rady státu, ale o poradu tohoto orgánu s hejtmany," vysvětlil ParlamentnímListům.cz Osúch. Ten současně redakci potvrdil, že jednání tohoto orgánu na Úřadě vlády by v praxi znamenalo zvýšená bezpečnostní opatření. „Vzhledem k povaze jednání nebudou v Poslanecké sněmovně žádná vyšší opatření přijímána," doplnil mluvčí.
Už nyní se nicméně spekuluje, jaké páky má vláda na eliminaci kolapsu nemocniční péče v některých krajích a konkrétně pak i medicínských oborech. Zatímco exministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) to vidí na demisi a útěk vlády, Tomáš Julínek (ODS) očekává nejvýš dva měsíce zmatků.
"Obávám se, že pokud doktoři odejdou, zhroutí se zdravotnictví a vláda může tak akorát dát demisi a utéct také," reagoval na dotaz ParlamentníchListů.cz Rath. Podle něj nemá vláda žádné možnosti, jak prostřednictvím své bezpečnostní rady možnou krizi řešit.
"Vojenské zdravotnictví už takřka neexistuje a jeden polní lazaret republiku nezachrání," míní hejtman Středočeského kraje. "Pokud vláda nedostane rozum, tak máme po 1. březnu nejspíš další revoluci," dodal Rath sarkasticky.
Dva měsíce a bude klid
S tím ale nesouhlasí exministr zdravotnictví a poradce premiéra Petra Nečase Tomáš Julínek, podle kterého Rath jen straší. "Nejde o ohrožení akutní péče, jde podle mého střízlivého odhadu o dva měsíce zmatků s lokálním omezením plánované péče," soudí Julínek. Navíc vláda nemá podle něj žádný kompetentní nástroj, jak situaci řešit.
"Většina řešení je v rukou ředitelů, popřípadě zřizovatelů nemocnic," připomíná exministr. „Hlavní subjekty odpovědné za zajištění péče jsou zdravotní pojišťovny, které mohou situaci díky velkému počtu smluvních partnerů hravě zvládnout," myslí si Julínek.
Žádná hrozba, jen přehnaná výhrůžka
Podle něj jde o situaci, kdy jen lékařské odbory ruku v ruce s Českou lékařskou komorou zašli se svou „výhrůžkou, ne hrozbou", příliš daleko.
„Je potřeba zůstat v mezích zákonů, reality, zdravého rozumu a respektu k povinnostem i právům zaměstnanců, zaměstnavatelů, ministrů i vlády a situace se zklidní," konstatoval pro ParlamentníListy.cz Julínek. "Podle mého hodnocení nesplňuje odborářská akce podmínky pro žádný stupeň krizové situace," dodal exministr..
Julínek je přesvědčený, že odborářský atak úmyslně cílí na vládu, a to i přesto, že kompetentní určovat platy je ředitel nemocnice. „Média pak v honbě za senzacemi krizi ve zdravotnictví zveličují a vytváří opravdu crazy virtuální situaci," uzavřel exministr s tím, že peávě toto je to, oč odborářům běží.
Kdo z exministrů je pravdě blíž, ukážou následující týdny. Přesto už v pondělí zasedly krajské bezpečnostní rady Jihomoravského, Plzeňského a kraje Vysočina. Zatímco v Plzni věří, že dokážou nutnou akutní péči udržet dalších třicet dní po odchodu lékařů, Vysočina informuje, že z pěti nemocnic bude v plném provozu jen jedna. Dohromady zde totiž odchází ze všech nemocnic 58 procent lékařů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ondřej Vaněk