Nová smlouva EU přenese české pravomoci jinam. Kam, to se neví

15.01.2012 16:38 | Zprávy

Chystaná smlouva Evropské unie o rozpočtové odpovědnosti přenáší české pravomoci na nadnárodní úroveň. Není ale jasné, na koho přesně budou dotčené pravomoci přeneseny.

Nová smlouva EU přenese české pravomoci jinam. Kam, to se neví
Foto: vpolomouc.army.cz
Popisek: Vlajka EU

"Minimálně v případě některých článků v tuto chvíli podle mého názoru lze říci, že dochází ke změně v kompetenčním řádu, tedy že o přenos pravomocí zde v tomto právním smyslu jde. Přesto, že lze v tuto chvíli opravdu těžko říci, na koho že ty pravomoci přenášíme," prohlásil v nedělní diskusi na ČT24 státní tajemník pro evropské záležitosti Vojtěch Belling, který je jedním ze tří českých vyjednávačů o chystané smlouvě.

Připravovaný pakt by měl zpřísnit rozpočtový dohled a disciplínu v EU. Země eurozóny by na jeho základě měly například zakotvit do svého práva pravidlo, že by v zásadě neměly utrácet víc, než kolik "vydělávají".

Belling v souvislosti s přenosem pravomocí připomněl dvě části chystané smlouvy, které zavádějí změny v rozpočtové oblasti, ukládají státům povinnosti měnit své ústavní řády a ukládají státům povinnost hlasovat určitým způsobem v Evropské radě. Podle tajemníka v textu stále zůstává pět pasáží, které je potřeba dojednat politicky na úrovni ministrů financí a předsedů vlád. Mají se dohodnout na summitu EU na konci ledna, kde by mohla být za určitých okolností už také podepsána.

Ostrá debata o smlouvě: Rozhodnou občané?

Politici ODS začali v posledních dnech žádat, aby o českém přistoupení ke smlouvě rozhodli občané v referendu. Odvolávají se na koaliční smlouvu, kde stojí, že "v případě zásadních institucionálních změn EU vyžadujících úpravu primárního práva bude přesun dalších pravomocí z České republiky na EU potvrzován referendem."

Smlouva rovněž rozdělila politickou scénu. Prezident Václav Klaus dal například najevo, že žádný podobný dokument nepodepíše, vládní TOP 09 a její ministr zahraničí Karel Schwarzenberg naopak žádají přistoupení. Premiér Petr Nečas klidní situaci a upozorňuje, že konkrétní text dohody ještě není známý, takže je předčasné zaujímat definitivní stanoviska.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par, čtk

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Výdaje na příspěvek na bydlení vzrostly loni na dvojnásobek

11:27 Český statistický úřad: Výdaje na příspěvek na bydlení vzrostly loni na dvojnásobek

V roce 2023 se v Česku na příspěvek na bydlení z dávek státní sociální podpory vyplatilo 17,9 miliar…